22 247 27 57

Etiopia

Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, dawniej określana jako Abisynia to państwo leżące we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Kraj od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.

Stolica: Addis Abeba

Powierzchnia : 1104,3 tys. km².

Etiopia ma za sobą długą, bo liczącą 3000 lat historię. To jedyny kraj afrykański, który w swoich dziejach, z wyjątkiem bardzo krótkich okresów inwazji włoskiej, zachował niepodległość. Dzięki temu znajdują się tu ciekawe zabytki takie jak kościoły wykute w skale, liczne świątynie ze wspaniałymi obrazami scen biblijnych, słynne obeliski aksumskie czy pałace etiopskich cesarzy. To kraj, w którym żyją i kultywują swoje tradycje takie plemiona jak np.: Mursi, Bumi, Felaszowie i inne. Tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach. Mimo ubóstwa mieszkańców, słabej bazy turystycznej, kraj z całą pewnością jest godny polecenia tym, którzy nie wymagają luksusów, a chcą zobaczyć prawdziwą Afrykę.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę. Wiza turystyczna dla polskich obywateli wydawana jest na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 20 USD, jest jednokrotna i ważna przez 90 dni. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma możliwości uzyskania wizy na żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Kary za pobyt w kraju bez ważnej wizy są wysokie, a procedura uzyskania wizy wyjazdowej w tego typu przypadkach jest długa i uciążliwa. Osoby planujące przekroczenie granicy etiopskiej drogą lądową mogą ubiegać się o wizę w konsulacie Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Berlinie lub w Moskwie (brak placówki dyplomatycznej na terenie Polski). W przypadku wjazdu własnym środkiem transportu niezbędne jest uzyskanie w etiopskim konsulacie stosownego pozwolenia zawierającego dokładny opis pojazdu (numery rejestracyjne, parametry silnika, itd.). Ze względu na niejednolitą praktykę w zakresie wymogów co do dokumentacji pojazdu na poszczególnych przejściach granicznych Etiopii, w razie problemów z wjazdem należy nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Addis Abebie.

Komunikat MSZ z 17 lipca 2015
Z uwagi na rosnące zagrożenie ze strony organizacji terrorystycznych oraz możliwość wystąpienia napięć na tle etnicznym Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności obywatelom polskim podróżującym do Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii.
Sugerujemy unikanie dużych zgromadzeń ludzkich, w tym uroczystości religijnych i wydarzeń sportowych.
Ponadto, MSZ  zdecydowanie odradza podróżowanie po następujących regionach Etiopii:

  • obszarach przygranicznych z Erytreą, Sudanem Sudanem Południowym i Kenią za wyjątkiem regularnych tras turystycznych w regionie Tigray i Dolinie Omo;
  • północnej części Pustyni Danakilskiej;
  • Regionie Somali, a w szczególności obszarach położonych w pobliżu granicy z Somalią oraz Puntlandem.

Zalecamy także ograniczanie do niezbędnego minimum podróży po regionie Gambela na zachodzie kraju oraz po pograniczu Etiopii z Somalilandem.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

Klimat

Klimat jest tropikalny, ale łagodzony dużą wysokością.  Im wyżej tym niższa temperatura, a obfitość opadów staje się wyższa. Średnio temperatura waha się pomiędzy 16 - 27 °C.

Pora deszczowa trwa od czerwca do października, a jej szczyt przypada na różne okresy, w zależności od regionu kraju. W historycznej, północnej części Etiopii (Gondar, Lalibela, Aksum) największe opady notuje się w lipcu i sierpniu, na południu (dolina Omo) we wrześniu i październiku.

Język

Język urzędowy: amharski oraz angielski.

Inne języki: miejscowe języki etniczne.

Waluta

Waluta: etiopski birr (ETB), 1 ETB = 100 centów

W oficjalnym obiegu znajdują się następujące monety: 1, 5, 10, 25, 50 centymów oraz banknoty: 10, 50, 100 birr.

Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy. Wymiana na czarnym rynku ma charakter nielegalny. Bankomaty i urządzenia do przyjmowania opłat kartą (karty Visa lub MasterCard) są nieliczne. Należy przywieźć dewizy w gotówce (najlepiej USD, ale koniecznie banknoty nie starsze niż z 2006 r.). Podróżując poza Addis Abebą, należy zaopatrzyć się w lokalną walutę, ponieważ możliwości wymiany dewiz są ograniczone lub w ogóle ich nie ma.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
Lokalne piwo - od 1 USD
Kawa - od 0,80 USD
Coca cola - od 0,70 USD
Woda - od 0,45 USD

Czas

UTC/GMT + 3 godziny.

Umawiając się z Etiopczykami należy sprecyzować, o który czas chodzi. Doba w Etiopii dzieli się na dwie części, każda po 12 godzin. Etiopska 1 godzina dnia to nasza 7 rano. 6 wieczorem to w Etiopii godzina 12, 7 wieczorem to znowu godzina pierwsza. Jakby tego było mało w etiopskim kalendarzu jest 13 miesięcy, a w kraju obowiązuje kalendarz juliański. różniący się od naszego o 7 lat. Jedyny plus przy tych matematycznych kombinacjach jest taki, że w Etiopii stajemy się młodsi o 7 lat.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ D, typ J, typ L. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Warto być zaopatrzonym w podstawowe leki przeciwgorączkowe, regulujące przemianę materii, a także przeciwmalaryczne.

Szczepienia zalecane:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Ze względu na duże zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi, zaleca się spożywanie wody butelkowanej, unikanie napojów z lodem niewiadomego pochodzenia oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem). Należy unikać spożywania surowych warzyw, zwłaszcza sałaty, w przygodnych restauracjach, a także pamiętać, że małe restauracje mogą nie mieć urządzeń chłodniczych.

Państwowa opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie. Bezpieczniej jest korzystać z prywatnych klinik. Koszt wizyty u lekarza wynosi około 160 USD, a doba w klinice prywatnej - minimum 50 USD.

Kuchnia

Etiopczycy jedzą głównie chleb, przypominający wyglądem placek, który maczają w gęstych pikantnych sosach przygotowywanych na różne sposoby. Do popularnych sosów zalicza się jedoro łet' – sos z duszonym kurczakie, jeatkylt łet' – sos warzywny; jeasa łet' – warzywa duszone z rybą, jebeg łet' – sos z baraniną. Inna typowa potrawa to faranji – mięsny kotlet z gotowanymi ziemniakami i kapustą. Częstym daniem na stołach jest również gotowany bób. Podstawową przyprawą do sosów mięsnych i rybnych jest berberi tj. pikantna papryczka. Najbardziej popularnym napojem w Etiopii jest kawa. Etiopczycy lubią alkohol, najbardziej popularne jest piwo zwane t'ella, i wódka w smaku podobna do anyżówki- arek'ie. Z win proponujemy spróbować Dukam i Axumite.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii

Etiopia, Addis Abeba, Dej. Belay Zeleke Road, Gulele sub-City, Kebele 08, House No 583, P.O.Box 27207, 1000 Addis Ababa
Tel.: +251 11 157 41 89 Tel.: +251 11 157 41 90 Tel. dyżurny: +251 911 523 989 (24h) Tel. dyżurny: +251 912 841 191 (24h) Faks: +251 11 157 42 22
addisabeba.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Addis Abeba - Największe miasto i stolica Etiopii, położone jest w centrum kraju, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. na Wyżynie Abisyńskiej, u podnóża wygasłego wulkanu Entoto. Miasto założył w 1887 roku cesarz Menelik II jako prezent dla swojej żony Taitu Betul. Cesarzowa wybrała  miejsce, którego okolice słynęły z gorących źródeł siarkowych, ponoć znakomitych na cerę. Miasto uniknęło losu innych etiopskich stolic, które były porzucane przez cesarzy. Dziś Addis Abeba to miasto kontrastów, gdzie obok nowoczesnych budowli w centrum powstają osiedla slumsów. Warto odwiedzić starą dzielnicę Arada znajdującą się w północnej części miasta by zobaczyć koptyjski kościół św. Jerzego i kościół św. Trójcy, rynek i okazały budynek uniwersytetu. Ulice są tu wąskie i pełne sklepików. Najokazalszymi budynkami w mieście są pałac cesarza Menelika II z 1892 roku i Pałac Jubileuszowy, siedziba ostatniego cesarza Etiopii Hajle Sellasjego. Dziś w budynku mieści się Muzeum Historii Naturalnej, które warto odwiedzić. Innym wartym obejrzenia obiektem jak mauzoleum ostatnich cesarzy etiopskich.

Aksum - Początki Etiopii utożsamia się z założeniem Aksumu, prężnego ośrodka miejskiego, który podporządkował sobie obszerne tereny, znane jako państwo aksumskie. Cywilizacja stworzona przez potomków południowo-arabskich przybyszów osiągnęła szczyt rozwoju w IV w. n.e. kiedy za panowania króla Ezany wprowadzono chrześcijaństwo. Stolica pierwszego państwa etiopskiego była centrum nauki starożytnego języka ge’ez oraz literatury. Dziś to niewielka miejscowość, do której turyści przyjeżdżają by zobaczyć m.in.: park stell, w którym zgromadzono imponujące granitowe obeliski o wysokości do 33 m oraz kościół św. Marii, na terenie którego - jak wierzą Etiopczycy - przechowywana jest Arka Przymierza. Warto odwiedzić Muzeum Axum, gdzie przechowuje się ubiory oraz korony niektórych cesarzy Etiopii oraz ruiny pałacu królowej Saby.

Lalibela - Miasto położone jest na wschód od jeziora Tana na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej. Lalibela nazywana jest duchową stolicą Etiopii. To tu król Lalibela miał sen nakazujący mu wykuć w skałach "drugą Jerozolimę", by jego podwładni nie musieli pielgrzymować za granice kraju. To historyczne miasto ma jedenaście kościołów z XII i XIII w. połączonych długimi wąskimi tunelami. Wydrążone są one w skałach, lub wykute na kształt greckich krzyży. Świątynie te znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gonder - Miasto położone jest w północnej Etiopii, zostało założone w 1580 r. przez cesarza Sertse Dyngyla. Cesarską stolicą zostało za panowania cesarza Fasiledesa (1632-1677) i tą funkcję pełniło blisko 250 lat. W tym czasie powstały tu murowane zamki (główny kompleks Fasil Ghebbi) z murami obronnymi i basztami, wspaniałe kościoły oraz Łaźnia Fasiledesa. Oprócz ruin zamków i łaźni warto zobaczyć otoczony murem kościół Trójcy -  Debre Byrhan Sellasje którego wnętrza kryją wspaniałe malowidła przedstawiające sceny biblijne.

Jezioro Tana - Najwyżej położone jezioro w Etiopii leży na wysokości 1800 m n.p.m. Jezioro otoczone jest dziewiczym lasem deszczowym. Na jeziorze można zobaczyć pływające papirusowe łodzie. Warto turystycznym stateczkiem popłynąć na małe wysepki, gdzie znajdują się klasztory zbudowane w średniowieczu.

Park Narodowy Nechisar - Park znajduje się na południu Etiopii, ok. 500 km od stolicy Addis Abeby. Utworzony w 1974 roku, zajmuje 514 km². Nazwa rezerwatu pochodzi od białej trawy porastającej okoliczne wzgórza. 15 procent powierzchni parku zajmują dwa jeziora Abaya i Chamo. W wodach jezior pływa m.in.: okoń nilowy, sum, krokodyle i hipopotamy. Na trenie parku żyje 70 gatunków ssaków m.in.: bawoły, zebry, gazele i ok. 300 gatunków ptaków. To istny raj nie tylko dla ornitologów.

Góry Semi - Pasmo gór położone jest w północnej Etiopii i zajmuje 220 km², Jest to teren parku narodowego. Główną cechą rzeźby tych gór są płaskowyże rozdzielane przez doliny oraz liczne iglice skalne. Najwyższy szczyt to: Ras Daszan, który wznosi się na 4543 m n.p.m. Na terenie parku mieszka m.in.: wilk etiopski, koziorożec abisyński, kruk grubodzioby oraz orłosęp. W 1978 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przejdź: Na górę