22 247 27 57

Seszele

Republika Seszeli składa się ze 115 granitowych i koralowych wysp rozsianych na Oceanie Indyjskim, u wschodnich wybrzeży Afryki. Pierwszymi osadnikami, po prawie 200 latach od odkrycia wysp przez Portugalczyków w XVI wieku, byli Francuzi. Część wysp jest bezludna, inne stanowią prywatną własność. Na wielu wyspach znajdują się piaszczyste, białe plaże, a otaczający je błękitny ocean jest krystalicznie czysty. Wokół wysp znajduje się bajecznie kolorowy podwodny świat, który mogą podziwiać amatorzy nurkowania. W wodach żyje ok. 900 gatunków ryb, można tu także spotkać żółwie słoniowe i lądowe. To idealne miejsce do odpoczynku w pięknej scenerii zwane jest przez wielu podróżników „Zapomnianym Rajem”.

Stolica: Victoria

Powierzchnia kraju: 455 km².

Dokumenty

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Podróżni powinni mieć przy sobie ważny paszport, bilet powrotny i książeczkę szczepień.

Klimat

Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego z odmianą monsunową. Średnia temperatura powietrza waha się przez cały rok od 27° do 31°C. Morskie bryzy łagodzą wysokie temperatury, co sprawia, że nie odczuwa się gorąca.

Najlepszy okres na nurkowanie przypada od marca do maja oraz od września do listopada, a dla windsurferów ciepłe umiarkowane wiatry wieją od maja do października.

Język

Języki urzędowe: kreolski, angielski, francuski.

Waluta

Waluta: rupia seszelska (SCR), dzieli się na 100 centów.

Monety występują w następujących nominałach: 5, 10, 25 centów oraz 1 i 5 rupii.
Banknoty przyjmują wartość 10, 25, 50 i 100 rupii.

Każdy posiadający czeki podróżne i obcą walutę (najlepiej USD) może wymienić je w bankach lub na lotnisku. Akceptowane na Seszelach karty kredytowe to American Express i Visa, rzadko MasterCard.

W sklepach wolnocłowych można płacić jedynie w obcej walucie.

Ceny

Seszele należą do drogich państw. Jedzenie jest importowane, a więc dużo droższe, niż w innych krajach.

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w restauracji średniej klasy - od 300 Rp
Danie w McDonalds - od 70 Rp
Piwo - od 25 Rp
Kawa Cappucino - od 40 Rp
Coca- Cola - od 17 Rp
Woda - od 13 Rp

Czas

UTC/GMT +4 godziny.  Różnica czasu wobec Polski - 2 godziny latem, 3 godziny zimą.

Napięcie

240V, 50 Hz.
Wtyczki: gniazdka brytyjskie (dwa podłużne poziome otwory pośrodku i jeden podłużny pionowy na dole), adaptery można wypożyczyć w hotelach.

Szczepienia

Szczepienie przeciwko żółtej febrze wymagane jedynie od osób w wieku powyżej 1 roku, które w okresie 6 dni przed przylotem na wyspy przebywały w strefie występowania tej choroby. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

W kuchni Seszeli odnajdziemy wpływy francuskie, afrykańskie, indyjskie i chińskie. Archipelag słynie z pysznych ryb i owoców morza. Kelnerzy z pewnością polecą zupę ze skorupiaków, ośmiornicę, solone ryby suszone oraz ryby z grilla. Z mięsa warto spróbować mięso żółwia lub żabie udka. Do dań podaje się ryż lub owoc chlebowca, przypominający gotowane ziemniaki. Na deser serwuje się zazwyczaj owoce tropikalne takie jak: mango. banan, papaja czy pomarańcze.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Seszele znajdują się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kenii:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii

Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 21 Tel.: +254 20 712 00 20 Tel.: +254 20 712 00 19
Tel. dyżurny: +254 713 816 166 Faks: +254 20 712 01 06
nairobi.secretary@msz.gov.pl

Victoria - Stolica Seszeli położona jest w północno-wschodniej części Mahe – największej wyspy archipelagu Seszeli. Wizytówką miasta jest wieża zegarowa, podobna do „Małego Bena” w Londynie. Wybudowano ją w 1903 roku na cześć królowej Wiktorii. Aby poznać historię kraju warto odwiedzić Muzeum Historii Narodowej. Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Historii Naturalnej. W mieście znajduje się wiele zbytków sakralnych w tym warta obejrzenia katedra Niepokalanego Poczęcia. Spacer starymi wąskimi uliczkami wśród kolonialnych budynków przyniesie Państwu wiele wrażeń. Aby poznać oryginalne warzywa, owoce, ryby, przyprawy warto wybrać się na targ, który od rana tętni życiem. Tu najlepiej czuć atmosferę miasta.

Wyspa Praslin - To druga co do wielkości wyspa archipelagu Seszeli. Prawdziwą perełką wyspy jest rezerwat przyrody Vallee de Mai o powierzchni 39 km². Chroni on endemiczne seszelskie gatunki fauny i flory. Rezerwat porastają dziewicze lasy równikowe, w tym palma seszelska, Jest to roślina jednopienna, z charakterystycznie ukształtowanym owocem zawierającym ciężkie nasienie, którego waga może osiągnąć nawet 25 kilogramów. Kształt kokosa jednym przypomina ogromną bułkę z przedziałkiem innym kształt ludzkich pośladków. Palma ta rośnie tylko na dwóch wyspach (druga to mała wysepka Curieuse) i nie rozprzestrzeniła się dalej, ponieważ jej ciężki owoc tonie. Rezerwat jest również ostatnim siedliskiem zagrożonych wyginięciem czarnych papug. Rezerwat przyrody Vallee de Mai został wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Curieuse - Położona jest około 1 kilometra na północ od wyspy Praslin. Jej powierzchnia wynosi ok. 3 km². W XIX wieku było to miejsce zsyłki dla trędowatych. Obecnie działa tu mała stacja badawcza do obserwacji żółwi morskich. Można tu zobaczyć żółwie olbrzymie – jedne z najdłużej żyjących zwierząt na ziemi. Curieuse jest obok Praslinu jedną z dwóch wysp na świecie, na których dziko rośnie palma seszelska.

Wyspa La Digue - Otoczona pierścieniem rafy koralowej liczy zaledwie 10 km². Na najwyższym szczycie wyspy z wysokości 333 m n.p.m. można podziwiać przepiękne krajobrazy okolicznych wysepek. Wyspa słynie z produkcji wanilii i kopry, której produkcję można zobaczyć w jednej z posiadłości. Polecamy wypoczynek na pięknej plaży Anse Source d'Argent lub wyprawę łodzią po okolicznych wyspach, gdzie istnieje możliwość uprawiania snorkelingu.

Przejdź: Na górę