22 247 27 57

Liechtenstein

Księstwo Liechtensteinu to państwo alpejskie położone na pograniczu Szwajcarii i Austrii, rozciąga się z południa na północ na długości 25 km oraz 6 km ze wschodu na zachód.

Liechtenstein pod względem ustrojowym stanowi monarchię konstytucyjną. Według konstytucji książę i naród rządzą wspólnie. Władza prawodawcza należy do księcia i Landtagu, liczącego 25 deputowanych. Książę nie jest jedynie atrakcyjną ozdobą, gdyż to on reprezentuje państwo na zewnątrz i bez jego podpisu nie jest ważna żadna ustawa. Władzę wykonawczą sprawuje premier i czterech członków rządu. Systemem sądowniczym zawiaduje 5 sędziów Sądu Najwyższego, mianowanych przez księcia. Interesy zewnętrzne Liechtensteinu prowadzi Szwajcaria.

Kraj 2000 razy mniejszy od Polski, należy do najbogatszych państw na świecie. Niskie podatki i korzystne przepisy sprawiły, że w Liechtensteinie mają siedziby liczne przemysłowe i finansowe firmy zagraniczne.

Stolica: Vaduz

Powierzchnia kraju: 160 km².

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest WAŻNY paszport bądź dowód osobisty. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z wysokimi cenami towarów i usług.

Klimat

Liechtenstein leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, a lokalnie ze względu na rzeźbę terenu i wysokość nad poziom morza klimat jest zróżnicowany. Występują piętrowość klimatyczna. Obszary nisko położone cechują się na ogół łagodną pogodą z niezbyt ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Obszary wyżej położone, strefa gór to tereny gdzie występuje klimatu górski, bardziej surowy. Temperatury na obszarach nisko położonych wynoszą do 0°C, do 18°C. Wysoko w górach zimą panuje mróz i występują obfite opady śniegu.

Język

Język urzędowy: niemiecki .

Ludność na co dzień używa tzw. Schwyzer Dytsch tj. alemańskiego dialektu języka niemieckiego.

Inne języki: angielski.

Waluta

Waluta: frank szwajcarski (CHF), 1 CHF = 100 rappów

W obiegu są nominały o wartości 10,20,50,100.200 i 1000 franków.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

woda mineralna w restauracji - 4,20 CHF
butelka piwa w restauracji - ok.7 CHF
butelka wina - od 9 CHF
zestaw w Mc’Donalds - od 15 CHF
obiad w restauracji średniej klasy - od 40 CHF

Czas

Czas taki jak w Polsce.

Napięcie

230 V;50 Hz.
Wtyczki: typ C, typ C-2 i typ J.

Szczepienia

W Księstwie Liechtenstein nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Kuchnia

Kuchnia Lichtensteinu bazuje na daniach mięsnych, warzywach i potrawach mącznych. Kuchnia podobna jest do niemieckiej. Warto spróbować Käsknöpfle - to lane kluski posypane przed podaniem serem górskim vorarlberskim lub Rasskäsem - gulasz bezmięsny lub z mięsem z ziemniakami w sosie z kurkami. Z napoi procentowych najchętniej pije się piwo (Monarch, Weizen, Alt i Naturblond) lub wina. Najpopularniejsze wina Liechtensteinu to: Herrgottsacker, Campus Rheni, Bendura, Triesner Kretzer, Schaaner Ablass i Eschner Süssdruck.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bernie (Szwajcaria).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej

Szwajcaria, Berno, Elfenstrasse 20a, 3006
Tel.: +41 31 358 02 40 Tel. dyżurny: +41 31 358 02 02 Faks: +41 31 358 02 161
berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.berno.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Vaduz

konsul honorowy: Thomas Zwiefelhofer (język konsula niemiecki, francuski, angielski, łaciński, rosyjski)
Liechtenstein, Vaduz, Lettstr. 8, FL-9490
Tel.: (00-423) 233-34-02 Faks: (00-423) 233-34-05
konsulat_polen@adon.li

Vaduz - Vaduz - stolica Liechtensteinu, położona jest w środkowo-zachodniej części kraju, w regionie Oberland, bezpośrednio przy granicy ze Szwajcarią. Centrum miasta wolne jest od ruchu samochodowego. Turyści mogą bezpiecznie spacerować i podziwiać liczne budowle z okresu średniowiecza, gotyku czy baroku. Najważniejsze zabytki Vaduz to gotycki Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) z XII w. - rezydencja książąt Liechtensteinu, która jest niestety niedostępna dla turystów, jednak warto podejść na górę by zobaczyć zamek z bliska i podziwiać z góry miasto i górski krajobraz. Zamek jest siedzibą rodziny książęcej od 1938 roku. Obecnie panujący na zamku jest książę Hans Adam II. Jeśli książę jest w domu, nad zamkiem powiewa flaga Liechtensteinu. Niedaleko zamku znajdują się książęce winnice a na ich terenie Hofkellerei - piwnice pełne win, które można kupić. Butelka książęcego wina jest najczęściej kupowaną pamiątką z Liechtensteinu. Będąc w mieście warto zwiedzić neogotycki kościół św. Floriana, został zbudowany w latach 1868-1873 jako kościół parafialny. Po utworzeniu archidiecezji Vaduz, którą ustanowił papież Jana Pawła II kościół awansował do rangi katedry. W świątyni znajduje się krypta grobowa książąt. Kolejnym punktem na trasie zwiedzania stolicy powinien być budynek Parlamentu (Landtag) - ciekawy architektonicznie obiekt, który znajduje się przy głównym deptaku Vaduz. W stolicy tego małego kraju znajdują się również muzea m.in.: Kunstmuseum Liechtenstein – są tu eksponowane prace Rubensa, Landesmuseum, które prezentuje historię kraju, Muzeum Narciarstwa i chyba najbardziej znane kolekcjonerom znaczków, maleńkie muzeum Briefmarkenmuseum, które eksponuje 300 serii znaczków emitowanych w Liechtensteinie od 1912 roku. Kiedy zmęczy Państwa chodzenie po mieście warto iść na kawę lub wino do jednej z wielu uroczych restauracji.

Malbun - To miejscowość znana turystom jako popularny ośrodek narciarski i snowboardowy o powierzchni 3600 m², położony na wysokości 1600-2000 metrów n.p.m. z trasami zjazdowymi odpowiednimi zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych miłośników sportów zimowych. Chętnie wypoczywają tu rodziny z dziećmi. W lato jest tu czynny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, który wywozi turystów na wysokość 2000 metrów n.p.m., w miejsce gdzie rozpoczynają się szlaki wędrówkowe na kolejne szczyty Alp Retyckich. W miejscowości oprócz dobrej bazy hotelowej mieści się centrum sokolnictwa, gdzie dla turystów odbywają się pokazy z udziałem sokołów, jastrzębi i orłów.

Przejdź: Na górę