22 247 27 57

Bangladesz

Ludowa Republika Bangladeszu położona jest w Azji Południowo -Wschodniej, nad Zatoką Bengalską. Kraj graniczy z Birmą i Indiami. Tu trzy rzeki Ganges, Meghna i Brahmaputra wpadają do Oceanu Indyjskiego, tworząc największą na świecie deltę.

Liczne powodzie, susze czy tajfuny powodują, że jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. Tu turysta nie znajdzie wielu eleganckich hoteli, restauracji z wyszukanymi potrawami czy lokalnych parków rozrywki.

Atutem Bangladeszu są biedni, pracowici, przeważnie uśmiechnięci, serdeczni ludzie oraz kilka ciekawych zabytków, które niestety są coraz bardziej zaniedbane i już niedługo mogą zniknąć z turystycznych przewodników. Powodem jest brak pieniędzy na konserwację.

Stolica: Dhaka.

Powierzchnia kraju: 144000 km².

Bangladesz jest krajem muzułmańskim, stosunkowo tolerancyjnym, a miejscowa ludność znana jest z wyrozumiałego i przyjaznego traktowania cudzoziemców. Jednak należy przestrzegać miejscowych norm obyczajowych i religijnych - stosowne zachowanie oraz noszenie odpowiedniego ubioru z pewnością pomoże Państwu nawiązać ciekawy dialog z miejscowymi ludźmi.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Bangladeszu objęci są obowiązkiem wizowym. Ze względu na brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Bangladeszu w Polsce wnioski wizowe można składać w ambasadzie tego kraju w Hadze (http://www.bangladeshembassy.nl).

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe - minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego wyjazdu z Bangladeszu.

Należy zawsze być w posiadaniu fotokopii swojego paszportu i wizy.

Klimat

Bangladesz jest pod wpływem klimatu zwrotnikowego wilgotnego, monsunowego. Są tu dwie pory roku deszczowa i sucha. Pora deszczowa trwa od połowy kwietnia do końca maja i od września do października. Średnia temperatura stycznia wynosi 20°C, a maja 31°C. W okresie od czerwca do września w Bangladeszu trwa sezon monsunowy.

Język

Język urzędowy: bengalski. Inne języki: angielski.

Waluta

Waluta: taka (BDT), 1 BDT = 100 paisa.

Wymiany walut dokonują banki oraz prywatne kantory.

Z uwagi na znaczną skalę oszustw należy z dużą ostrożnością używać kart płatniczych.

Dniem wolnym od pracy jest piątek.

Ceny

Bangladesz jest krajem stosunkowo tanim dla turystów: niedrogie są podstawowe artykuły żywnościowe. W większości sklepów, poza supermarketami, towary nie są oznakowane cenami i obowiązuje zasada targowania się o cenę.

Należy wystrzegać się kupowania produkowanych nielegalnie napojów alkoholowych: mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych (poza hotelami i niektórymi restauracjami, gdzie można go nabyć).

Dniem wolnym od pracy jest piątek.

Czas

UTC/GMT + 6 godzin. Różnica czasu wobec Polski: +4 godziny latem, + 5 godzin zimą.

Napięcie

220 V; 50 Hz.
Wtyczki: typ A, typ C, typ C-2, typ D, typ G, typ K. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Bangladesz leży w strefie gorącego, wilgotnego klimatu tropikalnego i zaliczany jest do grupy krajów wysokiego ryzyka zachorowań. Każdy turysta przybywający do Bangladeszu powinien mieć ważną międzynarodową kartę szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa podróżnym zaleca się szczepienia i ochronę przeciw malarii.

Szczepienia zalecane

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, trzeba przestrzegać zasad higieny. Należy używać wody filtrowanej i gotowanej, dokładnie myć warzywa i owoce w specjalnych roztworach, unikać przebywania w miejscach, gdzie jest dużo komarów (szczególnie wieczorem i nocą), nosić ubrania maksymalnie zakrywające ręce i nogi, stosować repelenty. Wskazane jest spanie pod moskitierą. Ochrona przed malarią konieczna jest przez cały rok.

Kuchnia

Lokalna kuchnia w Bangladeszu jest bardzo smaczna i niedroga. Podstawą pożywienia jest ryż, wołowina, ryby i owoce morza. Popularnym daniem jest kebab wołowy i potrawa biriani, która składa się z na przemian ułożonych warstw wołowiny i ryżu i z dodatkiem różnych przypraw. Shutki to inne danie z suszonej ryby. Popularne są dania przyprawiane na słodko, słodko-kwaśno jak i na bardzo ostro. Najczęściej używane przyprawy to imbir, chilli, cebula, cynamon i mleczko kokosowe. Z deserów popularne są ciasteczka z mąki ryżowej lub ryż na słodko. Osoby, które nie przepadają za kuchnia azjatycką mogą stołować się w restauracjach takich jak KFC czy Pizza Hut.

Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Hadze.
http://www.bangladeshembassy.nl

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Bangladeszu.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: Z polskich numerów: +91 9910999477; Z indyjsk Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Dhace

konsul honorowy: Reshadur Rahman (język konsula bengalski, angielski)
Bangladesz, Dhaka, 18 Kemal Ataturk Avenue Banani, Dhaka-1213
Tel.: (00 8802) 9821422-23 Tel. dyżurny: + 8802 9821426, + 8802 9821422-23 Faks: +880 28822244
polocondhaka@gmail.com

Dhaka - Stolica Bangladeszu położona jest w delcie rzeki Ganges i Brahmaputra. Generalnie w mieście znajduje się mnóstwo meczetów, kilka świątyń hinduistycznych, muzea i parki. Dhaka jest najlepiej rozwiniętym miastem w Bangladeszu, jednak duża grupa mieszkańców żyje w slumsach. Prymitywne domki z blachy nie mają często dostępu do elektryczności i czystej wody pitnej. Tak duże ubóstwo spowodowane jest m.in. przez częste tornada czy powodzie. Warto odwiedzić najstarszą część miasta zwaną Old Dhaka. Tu znajdują się kolorowe bazary, małe sklepiki i tłumy ludzi coś kupujących lub próbujących sprzedać swoje towary. W okolicach znajduje się świątynia Hoseni Dalan zbudowana w XVIII wieku, która upamiętnia męczeństwo al-Husajna, wnuka proroka islamu Mahometa. Inne ciekawe obiekty to Bara Katra, będącym budynkiem pałacowym i Hinduistyczna Świątynia Dhakeśwari położona w centrum miasta. Świątynia powstała w XI wieku i jest najstarszym zachowanym zabytkiem wybudowanym ku czci dziesięcioramiennej bogini Dhakeśwari. Kiedy zmęczy nas uliczny tłok, hałas motorowych riksz proponujemy wynająć łódź i spędzić chociaż godzinę na rzece oglądając z rzeki miasto.

Cox's Bazar - Niewielka, popularna wśród mieszkańców Bangladeszu miejscowością wypoczynkowa. Turystów z zagranicy praktycznie tu trudno spotkać, bo nie ma tu takich kurortów jak np. w Egipcie czy Turcji. Tu nikt się nie kąpie w morzu, a Panie siedzą na plaży ubrane od stóp do głów. Około 30 km na południe od miasteczka znajduje się Inani Beach, szeroka licząca ok. 150 km długości plaża. W wiosce Ramu położonej niedaleko Cox's Bazar jest kilka klasztorów oraz stup buddyjskich, które będąc w okolicy warto zobaczyć Z portu Cox’s można popłynąć łodzią na wyspę Maheskhali. Na wyspie znajduje się ciekawa świątynia buddyjska i hinduska.

Sylhet - Duże miasto położone jest w dolinie, pośród zielonych wzgórz, niedaleko granicy z Indiami. W największe atrakcje turystyczne znajdują się poza miastem, w jego okolicach. Są to: wioski prymitywnych plemion żyjących w tej okolicy od setek lat, tajemniczy pełen niesamowitej fauny i flory las tropikalny i ciekawe plantacje herbaty.

Przejdź: Na górę