22 247 27 57

Bhutan

Królestwo Bhutanu położone jest w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach. Graniczy na północy i zachodzie z Chinami, na południu i wschodzie z Indiami. Państwo ma 300 km długości i 150 km szerokości.

Oficjalna nazwa Bhutanu: Druk -Yul oznacza Kraj Grzmiącego Smoka.

Stolica: Thimphu.

Powierzchnia kraju: 47.000 km².

Przez trudno dostępne szczyty ośnieżonych Himalajów Bhutan był długo odizolowany od wpływów zewnętrznych, stąd mało znana jest historia tego kraju. Trudno uwierzyć ale do tej pory nie ma tu znanych sieci fast food, a dopiero w 1999 roku jako ostatni kraj na świecie Bhutan wprowadził telewizję, a rok później Internet, który umożliwił kontakt ze światem.

Oprócz kryształowo czystego, ostrego powietrza, szlaków pieszych prowadzących przez bhutańskie Himalaje, które są wymarzonym terenem dla pieszego trekkingu, ciekawej przyrody, szalenie sympatycznych Bhutańczyków w Himalajach znajdują się liczne dongi – buddyjskie klasztory. Ich położenie ma sprzyjać kontemplacji i chronić przed niepowołanymi gośćmi. Ten, kto szuka spokoju ducha, oddechu od zachodniej cywilizacji znajdzie tu spokój i wytchnienie.

Dokumenty

Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista uprawnionych agentów turystów znajduje sie na stronie: Association of Bhutanese Tour Operators http://www.abto.org.bt).

Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia.

Ze względu na rządową politykę ochronę zabytków i środowiska Bhutanu liczba turystów odwiedzających kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) z przewodnikiem jest obowiązkowe. W czasie dużych festiwali religijnych i kulturalnych, które przyciągają do Bhutanu wielu turystów, może się zdarzyć, iż z powodu braku miejsc w hotelu wykupionej kategorii turysta zostanie zakwaterowany w gorszym, bez zwrotu nadpłaconej kwoty. Podróże autostopem nie są dozwolone.

Klimat

Klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy - tropikalny na południu, chłodne zimy i gorące lata w dolinach, ostre zimy i chłodne lata w Himalajach. Pora deszczowa trwa od kwietnia do maja i od września do października. Sezon turystyczny w Bhutanie trwa zwykle od lutego do maja i od września do początku grudnia.

Język

Język urzędowy: dzongka. Inne języki: angielski.

Waluta

Waluta: ngultrum (BTN), 1 BTN = 100 czetrum;

Wymiany walut na ngultrum można dokonać na lotnisku, w większych hotelach oraz w bankach. W sklepach nastawionych na turystów można płacić dolarami.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 1,160 BTN
Importowane piwo - od 135 BTN
Kawa cappuccino - ok. 130 BTN
Woda (0,33 l) - ok. 15 BTN
Pepsi/Coca – Cola (0,33 l ) - ok. 60 BTN

Czas

W stosunku do Polski różnica wynosi w porze letniej +4 godziny, w porze zimowej- +5 godzin. W Bhutanie nie ma zmiany czasu.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ D, typ F, typ G, typ M. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej. Malaria występuje jedynie w rejonach przy granicy z Indiami.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) -zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Bhutanu to: mięso (wieprzowina, wołowina, drób) chili, ryż, gryka, jęczmień, szpinak, dynia, rzepa, rzodkiewka, pomidory, cebula i zielona fasola. Typowe bhutańskie potrawy są bardzo pikantne. Narodowe danie to Ema Datse, czyli ostre chili (Ema), zmieszane z serowym sosem. Warto spróbować Momos, to pierogi nadziewane mięsem z wieprzowiny, wołowiny lub pierogi nadziewane kapustą lub serem. Jasha Maru to pikantne mielone mięso z kurczaka, serwowane razem z ryżem i warzywami. Jaroszom z pewnością przypadną do gustu Hoentoe: - pierogi gryczane z nadzieniem z rzepy, szpinaku lub z serem. Do picia można zamówić herbatę z solą i masłem, albo lokalne piwo Chang. Amatorzy mocniejszych trunków mogą spróbować araku destylowanego z ryżu.

Ponieważ posiłki są wliczone w cenę pakietu, który zamawia się przez touroperatora w Bhutanie, turyści zazwyczaj jadają w restauracjach hotelowych.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Brak stosunków dyplomatycznych. Najbliższa polska placówka znajduje się w New Delhi (Indie).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: Z polskich numerów: +91 9910999477; Z indyjsk Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.msz.gov.pl

Thimpu - Stolica Bhutanu położona jest w dolinie Thimpuo nad rzeką Chuu, na wysokości 2000 m n.p.m. Szczególnie interesującą częścią miasta jest Trashi Chhoe Dzong, gdzie znajdują się budynki rządowe i Biblioteka Narodowa w której są liczne stare księgi buddyjskie i tybetańskie. Warto wstąpić do Instytutu Medycyny, gdzie praktykuje się lecznictwo ziołami. Ważnym obiektem dla buddystów jest stupa Memorial Chorten, postawiona na cześć trzeciego króla Bhutanu. Tu można zobaczyć obchodzących świątynię ludzi trzymających w rękach młynki modlitewne. Interesującą budowlą jest Trashichhodzong - forteca / klasztor. Aby poczuć atmosferę miasta warto odwiedzić rynek Emporium, gdzie można kupić ręcznie tkane materiały, młynki modlitewne, wyroby ze srebrnej i złotej biżuterii, koraliki, kolorowe thanki i porozmawiać z młodymi bhutańczykami, którzy świetnie mówią po angielsku.

Paro - Miasto, które otacza piękna zielona Dolina Paro, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bhutanie. Swą popularność zawdzięcza licznym zabytkom sakralnym, które stoją w malowniczych, czasami trudno dostępnych miejscach. Perełką architektury i nieoficjalną wizytówką Bhutanu jest Klasztor Taktsang (Gniazdo Tygrysa), usytuowany na klifie opadającym w dół na głębokość 1200 metrów. „Gniazdo tygrysa” można podziwiać po około 3 godzinnej pieszej wspinaczce. Inną ciekawą budowlą jest forteca Drukgyel Dzong, która została zbudowana w XVI wieku, ku czci zwycięstwa nad wojskami Tybetu. W mieście i okolicach jest wiele innych ciekawych obiektów sakralnych i wszystkie są warte obejrzenia.

Jakar - Najpiękniejsze miasto w Bhutanie nazywane jest “Małą Szwajcarią. To bastion buddyzmu, znajduje się tu najwięcej świątyń buddyjskich. Warto zobaczyć Jaka Dzong, fortecę z 1667 roku, która jest jedną z największych i najbardziej imponujących w całym kraju, Pałac Wangdicholing miejsce wypoczynku króla i Chakhar Lhakhang (Żelazny Zamek).

Rzeka Puna Tsang - Inna nazwa rzeki to Sankosh. Śmiałkom proponujemy spływ pontonem wśród pięknych krajobrazów. Ta atrakcja turystyczna to prawdziwe wyzwanie dla turystów, którzy z pewnością długo nie zapomną tego spływu..

Dolina Phobjikha - Polodowcowa dolina jest prawdziwym rajem dla ornitologów, jak i osób lubiących ptaki. Największą atrakcją jest zobaczenie żurawi czarnoszyich na zachodnich zboczach Gór Czarnych.

Przejdź: Na górę