22 247 27 57

Bahrajn

Królestwo Bahrajnu położone jest w Azji, na archipelagu w Zatoce Perskiej. Bahrajn poprzez wody terytorialne graniczy od zachodu z Arabią Saudyjską, a od wschodu z Katarem.

Kraj zajmuje wyspę Bahrajn i kilkanaście mniejszych przybrzeżnych wysp i wysepek.

Zgodnie z konstytucją Bahrajn jest dziedziczną monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest król. Władzę wykonawczą sprawuje rząd. Władza ustawodawcza spoczywa w rękach króla i 2-izbowego parlamentu: pochodzącego z powszechnych wyborów Zgromadzenia Narodowego (40 członków o 4-letniej kadencji) i Rady Szury (40 członków mianowanych przez króla).

Bahrajn oznacza po arabsku „dwa morza” - nazwa wywodzi się od słodkowodnych źródeł bijących pośrodku Zatoki Arabskiej. Ten fenomen przyrodniczy sprawił, że rozwijają się tu naturalne perły, a to przyczyniło się do nadania Bahrajnowi przydomku „Perły Arabii”.

Stolica: Manama.

Powierzchnia kraju: 677,9 km².

Dokumenty

Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.

Polacy chcący uzyskać wizę biznesową mogą ubiegać się o nią w Ambasadzie Królestwa Bahrajnu po spełnieniu wymaganych warunków (w tym przede wszystkim poparcie ze strony uprawnionego podmiotu miejscowego tzw. sponsora). Dla uzyskania wizy turystycznej wymagana jest obecność sponsora, który dopełni wszelkich formalności. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie http://www.evisa.gov.bh/.

Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie.

Klimat

Bahrajn leży w strefie klimatu zwrotnikowego o skrajnie suchej odmianie. Opady są niewielkie i osiągają jedynie 80 mm rocznie a ponadto deszcze występują jedynie w półroczu zimowym w postaci gwałtownych i krótkotrwałych ulew. Od marca do końca października deszcz nie pada w ogóle. W styczniu średnia dobowa wynosi 17°C, a w sierpniu 34°C. Latem występują w dzień upały rzędu 40-45°C, a w nocy około 20°C. Zimą w nocy jest dość chłodno około 5-10°C, a w dzień 16-22°C.

Język

Język urzędowy: arabski. Inne języki występujące na terenie Bahrajnu to angielski perski, urdu i malajalam.

Waluta

Waluta: dinar Bahrajnu (BHD);

Przelicznik przedstawia się następująco: 1 BHD = 8.3181 PLN (2014-08-10).

Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.
Banki czynne są od niedzieli do czwartku.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 10 BHD
Posiłek w Mc Donalds - od 2,10 BHD
Importowane piwo - od 2,50 BHD
Kawa cappuccino - ok. 1,35 HBD
Woda (0,33 l) - ok. 0,12 BHD
Pepsi/Coca – Cola (0,33 l ) - ok. 0,35 BHD

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Różnica czasu wobec Polski: + 1 godzina latem, + 2 godziny zimą.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ G. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Na Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne.

Kuchnia

Podstawowymi elementami kuchni Bahrajnu są mięso, ryby, ryż i daktyle. Jednym z tradycyjnych dań jest machboos, który składa się z mięsa lub ryby z ryżem. Inną znaną potrawą jest muhammar, jest to słodki ryż podawany z daktylami lub cukrem. Obywatele Bahrajnu jedzą w dużych ilościach ryby morskie oraz owoce morza. (krewetki, kraby). W sklepach nie sprzedaje się alkoholu. Są natomiast pyszne soki z owoców tropikalnych. W kraju są liczne restauracje, które serwują dania kuchni azjatyckiej i europejskiej. Nie polecamy przyjazdu do kraju podczas ramadanu, gdyż w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia, picia napojów a nawet żucia gumy i dotyczy to również cudzoziemców. Większość restauracji, barów czynna jest dopiero od godziny 18.00.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce. Najbliższa znajduje się w Berlinie.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Kuwejcie (Kuwejt) akredytowany jest również w Królestwie Bahrajnu.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Kuwejt

Kuwejt, Kuwejt, Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066, 13051, Safat
Tel.: +96525311571 Tel. dyżurny: +96525311572 Faks: +965 25311576
kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kuwejt.msz.gov.pl

Al-Manama - Stolica Bahrajnu położona jest na północnym wschodzie wyspy Bahrajn. Jest to największe miasto w kraju. Jadąc z lotniska do centrum miasta, po drodze warto zatrzymać się przy Bab Al Bahrain. Wrota do Bahrajnu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Jest to duży łuk wjazdowy otoczony rondem, na którym znajdują się liczne fontanny i piękna roślinność. Warto przejść się po Bahrain Financial Harbour - dzielnicy biznesu. Zobaczycie tu Państwo kilkanaście wysokich nowoczesnych budynków, z których najważniejszymi są drapacze chmur Commercial East i Commercial West określane jako Dual Towers (czyli podwójne wieże). Najciekawszą i największą świątynią w mieście jest Meczet Al-Fateh - może on pomieścić jednocześnie około 7 tysięcy muzułmanów. W meczecie znajduje się Biblioteka Narodowa. Niedaleko meczetu znajduje się Pałacu Królewski, rezydencja władcy Hamad ibn Isa Al Khalifah. Będąc w stolicy koniecznie należy odwiedzić suk tj. arabski bazar leżący pomiędzy starym miastem a dzielnicą biznesową. Warte odwiedzenia jest Muzeum Narodowe. Zbiory muzeum zawierają wiele archeologicznych artefaktów, dotyczących antycznego życia i kultury w Bahrajnie. Sześć tysięcy lat historii zgromadzone w jednym miejscu w chronologicznym porządku robi imponujące wrażenie. Miłośnicy wyścigów samochodowych powinni zobaczyć Bahrain International Circuit. To jeden z najnowocześniejszych torów Formuły 1 na świecie. Zaprojektował go niemiecki architekt Hermana Tilke. Cała budowa kosztowała 150 milionów dolarów. Podczas wyścigów rajdowcy okrążają tor 57 razy pokonując dystans ponad 300 kilometrów w czasie około 1,5 godziny. Najdłuższa prosta toru ma długość ponad 1 kilometra, a na całej trasie jest 14 zakrętów.

Sharajat-al-Hayat - Drzewo Życia - Niedaleko stolicy, na środku pustyni od około 400 lat rośnie drzewo z gatunku jadłoszynów, którego korzenie sięgają 50 metrów, dostarczając drzewu wody. Drzewo przez mieszkańców Bahrainu jest uważane za pozostałość po biblijnym rajskim ogrodzie.

Wyspy Hawar - Około 20 km na południowy wschód od wyspy Bahrajn leżą wyspy Hawar. Można do nich dotrzeć łodzią motorową w ciągu 30 minut. Wysepki są otoczone rafą koralową, a ich ciepłe, płytkie wody przyciągają nurków z całego świata. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć krowy morskie. Ponadto wyspy są rajem dla miłośników przyrody i ptaków.
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).

Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.
W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje ok. 10 BHD (85 PLN) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd, aby uniknąć nieporozumień. Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych.

Przejdź: Na górę