22 247 27 57

Brunei

Brunei Darussalam - Sułtanat Brunei to państwo położone w Azji Południowo - Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego. Jest monarchią dziedziczną. Najważniejszą osobą w państwie jest sułtan (obecnie panujący Hassanal Bolkiah), który ma władzę absolutną.

Dawniej kraj był kolonią brytyjską, od 1992 roku jest w pełni niepodległym państwem, w którym islam i kultura muzułmańska są bardzo silnie zakorzenione.

Dzięki złożom ropy naftowej i gazu ziemnego Brunei jest jednym z najbogatszych krajów na świecie, a jego obywatele nie muszą płacić podatków.

W stolicy widać meczety zdobione złotem, bogate gmachy instytucji rządowych i samochody najlepszych marek jadące po dobrych drogach, poza miastem rozciąga się tropikalna pełna tajemnic dżungla, której na mocy dekretu sułtana nie wolno eksploatować.

Surowe prawo koraniczne i prohibicja zniechęcają wielu turystów do pozostania tu dłużej, my uważamy, że jednak warto pobyć tu kilka dni.

Stolica: Bandar Seri Begawan.

Powierzchnia kraju: 5765 km².

Dokumenty

Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 90 dni. Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych. a więc również na lotnisku w stolicy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, może jednak tego zażądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 BND.

Klimat

Brunei leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. W kraju występują dwie długie pory deszczowe, od grudnia do marca i od maja do października. Dwa okresy przejściowe także są deszczowe, lecz opady nie są intensywne. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 97%. Przez cały rok jest gorąco, a temperatura waha się od 25 do 33°C.

Język

Język urzędowy: malajski.. Inne języki: angielski, chiński.

Kilka przydatnych słów i zwrotów.

Dzień dobry - Selamat Pagi,

Dobry - Selamat Petang,

Dobranoc - Selamat Malam,

Dziękuję - Terima kasih,

Proszę bardzo - Sama-sama,

Jak masz na imię? - Siapa Nama Awda?

Nazywam się - Nama Saya ...

Przepraszam    - Maafkan Saya,

Tak – Ya,

Nie – Tidak,

Jak dużo? - Berapa?,

Gdzie jest toaleta? - Di tandas mana?,

Chcę wrócić do.. - Saya Mahu pergi ke ...,

Skręć w prawo - Belok ke Kanan,

Skręć w lewo - Belok ke kiri

Idź prosto - Jalan terus.

Waluta

Waluta: dolar Brunei (BND), 1 BND = 100 centów.

Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych. Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

litr wody mineralnej - ok 1,5 BND,
obiad w restauracji - do 10 BND,
litr benzyny - ok. 55 centów.

Czas

UTC/GMT +8 godzin. Różnica czasu wobec Polski: + 6 godzin latem, + 7 godzin zimą.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ G – potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Brunei jest wolne od malarii i innych chorób tropikalnych.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Większość dań, a szczególnie składników, pochodzi z kuchni malajskiej. Wyraźne są też wpływy kuchni chińskiej i indyjskiej. Nieodzownymi przyprawami w kuchni Brunei są: chilli, czosnek, kurkuma, imbir mleczko kokosowe cynamon, olej kokosowy, kolendra i brązowy cukier. Dania z tego regionu określane są mianem słodko-pikantnych. W Brunei popularne są dania z wołowiny i drobiu. Polecamy Daging Masak Lada Hitam - przyprawiona curry, chili, czosnkiem, cebulą i mleczkiem kokosowym wołowina duszona razem z marchwią i ziemniakami. Ciekawym daniem jest Serondeng Padang – smażony kurczak przyprawiony czosnkiem, cebulą, kawałkami imbiru i chilli z odrobiną mleka kokosowego podawany z ryżem lub makaronem. Ponieważ Brunei leży nad morzem i posiada kilka rzek jada się tu w dużych ilościach ryby morskie i słodkowodne (gotowane, smażone, pieczone, grillowane) oraz owoce morza. (krewetki, kraby, homary). Warto spróbować udang sambal serai bersantan czyli pikantne krewetki duszone w mleczku kokosowym. W Brunei nie sprzedaje sie alkoholu, za to są tu pyszne soki z owoców tropikalnych.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce. Najbliższa znajduje się w Berlinie.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Kuala Lumpur (Malezja) akredytowany jest również w Brunei.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji

Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780 Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 Faks: +60 3 2164 9924
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kualalumpur.msz.gov.pl

Bandar Seri Begawan - Stolica kraju znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Borneo u ujścia rzeki Brunei do zatoki Brunei. W mieście warto zobaczyć: meczet sułtana Omara Alego Saifuddiena, ojca obecnie panującego monarchy. Meczet jest wybudowany z najwyższej klasy marmuru sprowadzonego z Włoch. Kopuła meczetu i zwieńczenie minaretu, pokryte są milionami płytek z weneckiego złota. W środku na podłogach leżą dywany sprowadzone z Arabii Saudyjskiej a witraże w oknach zostały wykonane w Wielkiej Brytanii. Przed wejściem do świątyni na sztucznej lagunie stoi kamienna, bogato zdobiona kopia XVI-wiecznej łodzi królewskiej. Wieczorem meczet jest iluminowany i wygląda piękniej, niż za dnia.
Inny ciekawy meczet to Kiarongiem - wybudowany został by uhonorować obecnego sułtana. Wysokie złoto-zielone minarety, kopuła pokryta złotem i wszechobecny przepych robią duże wrażenie. Ciekawostką jest to, że są tu schody ruchome, których używa tylko sułtan z rodziną, aby dostać się do sali modlitewnej.
Wizytówką miasta jest Istana Nurul Iman - pałac sułtana, niestety, można go oglądać zewnątrz. Dla turystów udostępniony jest tylko 3 razy w roku, pod koniec ramadanu. To największy pałac na świecie. Jego powierzchnia ma 200 tys. metrów kwadratowych Zbudowano go w pierwszej połowie lat 90. XX w. w stylu modernistycznym. Pałac ma 1788 pokoi, ponad 250 łazienek i salę balową na 4 tys. osób W pałacu mieszka ośmioosobowa rodzina sułtana i 600 służących. Planując wycieczkę, trzeba brać po uwagę, że w czwartki i piątki meczety są zamknięte dla turystów.
Ponadto warto odwiedzić najstarszą dzielnicę Kampung Ayer, w której jest największe na świecie skupisko domów na palach stojących w wodzie, które ciągnie się przez 8 km wzdłuż brzegu rzeki Sungai Brunei. Mieszka tu ok. 30% ludności stolicy. Jest to niesamowity kontrast dla reprezentacyjnych budynków położonych w centrum miasta. Władze próbowały przenieść mieszkańców na stały ląd, ci jednak nie chcieli się na to zgodzić. Wobec tego sułtan postanowił uczynić z wioski żywy skansen - otworzył go dla turystów kilka lat temu.
Kiedy zaskoczy Państwa deszcz warto odwiedzić Muzeum Regaliów, gdzie można obejrzeć m.in. replikę tronu, korony, zbroje i rydwan, którym dawniej sułtan podróżował po kraju. Wszystko to mieści się w jednej sali o ścianach pokrytych warstwą złota. Inne ciekawe muzeum to Muzeum Królewskie, gdzie można zapoznać się z historią przodków obecnego sułtana, zobaczyć fotografie obecnego monarchy i jego rodziny oraz podziwiać prezenty, jakie sułtan otrzymał od głów innych państw.
Spacerując po mieście warto pamiętać, że większość sklepów i kafejek zamykana jest o godz. 18.00.

Przejdź: Na górę