22 247 27 57

Kuwejt

Państwo Kuwejt położone jest w południowo - zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską. Graniczy z Irakiem i Arabią Saudyjską. Kraj jest nizinny, aż 92 procent terenu zajmuje pustynia. Na północy kraju kamienista, a na południu piaszczysta. Wybrzeże jest piaszczyste urozmaicone wyspami oraz rafami koralowymi.

Państwo Kuwejt zostało założone ponad 300 lat temu przez rodzinę Al Sabah, której potomkowie, szejkowie do dziś rządzą krajem, tak więc Kuwejt jest monarchią dziedziczną. Obecnie głową państwa jest Szejk Sabah Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah. Władza wykonawcza należy do władcy i rządu, na którego czele stoi premier. Premiera i członków rządu powołuje emir.

Podstawą gospodarki tego pustynnego kraju jest wydobycie i eksport ropy naftowej oraz zyski z inwestycji za granicą, to sprawia, że Kuwejt stał się jednym z najbogatszych krajów arabskich.

Stolica: Kuwejt City.

Powierzchnia kraju: 17 818 km².

Do Kuwejtu cudzoziemców przyciąga chęć robienia zakupów, ponieważ nie ma tu podatków, wspaniała nowoczesna architektura stolicy oraz pozostałości starożytnego osadnictwa greckiego, groźne pustynie i bliskość raf koralowych. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się turystom odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet - nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem, a miejscach publicznych nie jest wskazane okazywanie uczuć (np. pocałunki, trzymanie się za ręce). Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. Dni wolne od pracy to piątek i sobota.

Dokumenty

Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę w celu turystycznym na okres do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie, bez uprzednich formalności. Do jej uzyskania niezbędny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy. Do Kuwejtu nie zostaną wpuszczone osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek ślady pobytu w Izraelu. Opłata za wystawienie wizy wynosi 3 KWD. Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej dla innego rodzaju pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu.

Uwaga: Samotnie podróżującym kobietom do lat 40 władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy, mimo iż w ostatnich latach nie odnotowano takich przypadków w odniesieniu do obywatelek Polski (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie).

Klimat

Kuwejt znajduję się w klimacie zwrotnikowym suchym. Temperatury wahają się od 40°C latem do 2°C zimą. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 130 mm. Zimą tereny Kuwejtu nawiedza silny północny wiatr, zwany szamal, który wywołuje burze piaskowe.

Język

Język urzędowy: arabski. Inne języki: angielski.

Waluta

Waluta: dinar kuwejcki (KWD).

1 dinar = 1000 filsów.

W obiegu są monety: 5, 10, 20, 50, 100 filsów.
Banknoty występują w nominałach: ¼, ½, 1, 5, 10, 20 dinarów.

Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie wizy i paszportu.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w restauracji średniej klasy - od 8 KWD
Kanapka w Mc Donalds - ok. 1,70 KWD
Kawa Cappuccino - ok. 1,30 KWD
Woda (0,33 l) - ok. 0,11 KWD
Pepsi/ Coca Cola (0,33 l) - ok. 0,36 KWD

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Różnica czasu wobec Polski: + 1 godzina latem, + 2 godziny zimą.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, i typ G. Potrzebny jest adapter przy wtyczkach typu G.

Szczepienia

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno - epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne.

Kuchnia

Kuchnia kuwejcka opiera się na baraninie, rybach, owocach morza, ryżu, oliwkach sosach jogurtowych, białym serze, ciecierzycy, fasoli i gotowanych jarzynach. Warto spróbować kanapkę shawarma – pomiędzy chlebem pitta znajdują się plasterki gotowanego mięsa i sałata w jogurcie. Wszędzie można zjeść kebaba, czy falafel (smażone kotleciki z przyprawionej ciecierzycy). Kuwejtczycy jedzą w dużych ilościach ryby morskie (wędzone, smażone, grillowane) oraz owoce morza. (krewetki, kraby, homary). Na deser podaje się zazwyczaj figi, arbuzy, daktyle, truskawki lub różnego rodzaju puddingi. Posiłek kończy arabska kawa lub mocna i bardzo słodka herbata. W sklepach nie sprzedaje się alkoholu. Dostępne są różne napoje przypominające piwo, ale wszystkie są bezalkoholowe. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia i pić napojów.

Ambasada Kuwejtu w Warszawie:

ul. F. Nullo 13, 00-486 Warszawa
Tel. 22 622-28-60, 22 969-46-53
Wydział Konsularny
Tel. 22 622-22-60 wew. 119
consularsection@kuwait-embassy.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Kuwejt

Kuwejt, Kuwejt, Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066, 13051, Safat
Tel.: +96525311571 Tel. dyżurny: +96525311572 Faks: +965 25311576
kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kuwejt.msz.gov.pl

Miasto Kuwejt - Największym miastem i zarazem stolicą kraju jest Miasto Kuwejt. Wizytówką stolicy są Wieże Kuwejckie (Kuwait Towers). Najwyższa wieża ma 187 m. Dwie z trzech wież ozdobiono wielkimi kulami, które przypominają oliwki nadziane na koktajlowy patyk. Na jednaj z wież jest platforma widokowa, która obraca się w różne strony, co pół godziny, dzięki temu można podziwiać całą panoramę miasta. Wspaniałą panoramę stolicy można oglądać również wybierając się w trzygodzinny rejs zabytkowym statkiem po Zatoce Perskiej z portu Ras Salmiya. W stolicy znajduje się Al-Hashemim II, największy na świecie drewniany statek, prawie 90-metrowy, o wadze 2,5 tony, który nigdy nie został zwodowany. Są w nim sale koncertowe, kawiarnie i restauracje. Godne uwagi jest Kuwait House National Works Museum. Muzeum upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie irackiej inwazji na Kuwejt. W stolicy znajduje się również największy meczet w kraju tj. Wielki Meczet, jego dziedziniec pomieści 10.000 osób. W centrum miasta stoi wiele nowoczesnych wieżowców, w których mają siedziby banki, centra handlowe instytucje rządowe i przedstawicielstwa różnych firm. Są tu szerokie czyste ulice, pełne trawników i krzewów sztucznie nawadnianych. Wokoło znajduje się dużo kawiarni i restauracji. Ciekawym budynkiem mieszkalnym jest Dom Luster w Qadisiya. Budynek został pokryty z każdej strony (od podłogi po sufity) mozaiką miniaturowych lusterek. Aby poczuć atmosferę stolicy warto zajrzeć do najstarszego i największego targu Souk Mubarakiya. Na souku można kupić jedzenie, biżuterię, ubrania, kosmetyki i nawet sprzęt elektroniczny.

Warto wybrać się również poza miasto.
Proponujemy z portu Ras Salmiya promem popłynąć na wyspę Failaka - 20-kilometrowy rejs trwa 90 minut. Na wyspie znajdują się najważniejsze zabytki i wykopaliska w Kuwejcie. Starożytni Grecy skolonizowali tę wyspę w czwartym wieku p.n.e. Są tu również plaże gdzie wypoczywają mieszkańcy Kuwejtu. Polecamy wypożyczenie sprzętu do uprawiania sportów wodnych i kąpiel w morzu.
Około 30 kilometrów od stolicy znajduje się Al. Jahra zwany czerwonym fortem. W latach dwudziestych ubiegłego wieku mieszkał tu emir. W środku można zobaczyć salę audiencyjną, pokoje władcy, część haremową oraz stajnie.
Do innych turystycznych atrakcji Kuwejtu należy wyprawa na pustynie klimatyzowanym samochodem o napędzie na cztery koła lub na grzbiecie wielbłąda. Miłośnicy narciarstwa będą mieli tu okazję zjazdu na nartach na jednej wydm, a pasjonaci nurkowania dostępną rafę koralową, golfiści mogą uprawiać swój sport w niepowtarzalnej scenerii zielonych zadbanych trawników otoczonych piaskiem.

Przejdź: Na górę