22 247 27 57

Izrael

Izrael jest położony na kontynencie azjatyckim, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Graniczy od północy z Libanem, od północnego wschodu z Syrią, od wschodu z Jordanią i od południowego zachodu z Egiptem. Zaledwie 7 km odcinek wybrzeża Morza Czerwonego zapewnia Izraelowi dostęp do niego. Pomimo swojej małej powierzchni Izrael charakteryzuje się dużą różnorodnością geograficzną, od pustyni Negew na południu do łańcuchów górskich Galilei, Karmelu i Wzgórz Golan na północy. Nadmorska równina Szaron jest domem dla 70% populacji państwa. Na ukształtowanie geograficzne kraju wpływa przede wszystkim Rów Jordanu, który stanowi część wielkiego Rowu Abisyńskiego. Doliną Jordanu płynie najdłuższa izraelska rzeka Jordan (długość 250 km). Źródła Jordanu znajdują się na północy, na zboczach najwyższego szczytu Izraela, góry Hermon (2 814 m n.p.m.). Rzeka przepływa również przez dolinę Hula, wpada do Jeziora Tyberiadzkiego, z którego wypływa na południe i kończy swój bieg w Morzu Martwym. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi – 408 m p.p.m. Na południe od Morza Martwego znajduje się Zatoka Akaba i Morze Czerwone.

Dokumenty

Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Należy zwracać uwagę na stemple umieszczane w paszporcie przez służby graniczne Izraela. Zdarza się bowiem, że funkcjonariusze straży granicznej ograniczają czas pobytu polskich turystów, wpisując na stemplach zgodę na krótszy pobyt, np. do 1 miesiąca. Na przejściu granicznym w Ejlacie ograniczanie pobytu do 1 miesiąca jest regułą. Podróżni nie są zwykle informowani o takiej decyzji i jej przyczynach. Przekroczenie dozwolonego okresu pobytu, określonego w stemplu zamieszczonym w paszporcie podróżnego przez izraelskie służby graniczne, może być uznane za pobyt nielegalny i spowodować odmowę wjazdu przy kolejnych wizytach.

Komunikat MSZ z 30 stycznia 2015
Wzgórza Golan, Strefa Gazy, Jerozolima Wschodnia – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących
W związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy oraz zamknięciem – do odwołania – przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem, Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wszelkich podróży na terytorium Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich.
Z uwagi na wzrost napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią odradza się podróżowania na północne obszary Wzgórz Golan.
Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granicy przez władze w Egipcie. Przejście graniczne pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem w Erez jest zamknięte i może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca również uwagę na okresowe napięcia w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie pod numerami telefonów: +97237253118 lub +972547444106 albo Ambasadą RP w Kairze: +201005485500. Wszystkie osoby przebywające lub planujące pobyt w Izraelu powinny zgłosić swój pobyt w systemie Odyseusz.


Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
 

Klimat

Izrael jest krajem trzech klimatów, rozciągniętych południkowo. Klimat śródziemnomorski (oliwki, winogrona itp.) występuje w paśmie nizin (równin) położonych na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Znajdują się tutaj między innymi takie nadbrzeżne miasta jak Tel Awiw i Hajfa. Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się chłodnymi i deszczowymi zimami oraz długimi i gorącymi latami. W paśmie wzgórz centralnych występuje klimat umiarkowany. Klimat ten charakteryzuje się ciepłą i wilgotną wiosną, gorącym i suchym latem, oraz chłodną i wilgotną jesienią. Podczas zimy niewykluczone opady śniegu. Jerozolima ma co najmniej jeden dzień opadów śniegu w roku. Regiony górzyste są wystawione na działanie zimnego wiatru i śnieżyc; szczyt góry Hermon jest najbardziej zaśnieżonym miejscem. W Dolinie Jordanu występuje klimat tropikalny, charakteryzujący się niewielką roczną amplitudą temperatur.

Język

Urzędowymi językami są hebrajski oraz arabski. Duża część społeczeństwa posługuje się językami angielskim lub rosyjskim.

Waluta

nowy szekel (NIS), 1 ILS = 100 agorot. 1 USD = 3,47 ILS, 1 EURO = 4,8 ILS (stan kwiecień 2014)

Ceny

Przykładowe ceny (grudzień 2013)

Chleb od 10 NIS
Bułki od 1,2 NIS w Tel Awiwe
Dżem figowy 250g -  8 NIS
Słoik Nutelli 20 NIS
Coca Cola kosztuje od 6 NIS za 1,5l W Telawiwe do nawet 12 NIS w Eilacie.
100g przypraw na bazarze – 4-6 NIS
Dorodne pomarańcze za darmo rosną na drzewach, ale można też kupić za 4 NIS/kg
Kilogram truskawek – 10 NIS
Kilogram granatów (owoców!) – 6 NIS
Falafel w Tel Awiwe  - 10 NIS
Kawa w automacie – 10 NIS

źródło: http://kolemsietoczy.pl/

Czas

Różnica czasu wynosi +1 godzinę.

Napięcie

230 V/ 50 Hz.

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno­-epidemiologicznych. Należy przestrzegać elementarnych zasad higieny. Choć woda z wodociągów miejskich jest zdatna do picia bez przegotowania, zalecane jest używanie wody butelkowanej.

Kuchnia

Kuchnia izraelska jest bardzo różnorodna. Sztuka kulinarna jest tu pewnym kompromisem pomiędzy kulturą arabską, turecką i azjatycką. W Izraelu dominują potrawy środkowowschodnie, z wybrzeża Morza Śródziemnego, oraz arabskie. Są to głównie lekkie dania, które podawane są zazwyczaj na typowo arabskim chlebie pita. Akcentem arabskim jest siekane mięso, przyprawione dużą ilością pieprzu i zapieczone po zwinięciu w cienkie rurki. Takie danie nazywane jest cygarami marokańskimi. Mussachan to również danie, którego korzenie znajdują się w kulturze arabskiej. Przyrządzane jest z kurczaka pieczonego z cebulą, migdałami i przyprawami, a podawane na chlebie pita. Z kolei wpływy tureckie objawiają się np. w potrawie tahini - jest to pasta z nasion sezamu, często z natką pietruszki, oliwą, cytryną i czosnkiem. Innym turecko-greckim akcentem jest znany nad Morzem Śródziemnym deser przyrządzany z plastrów ciasta przekładanych masą orzechowo - migdałową i nasączonych miodem lub syropem - baklava.

Ambasada Izraela w Polsce

Krzywickiego 24
02-078 Warszawa
Tel.: +48 22 597 05 00

 

Ambasada RP w Izraelu

16, Soutine St., Tel-Aviv 64-684, Israel
Telefon: (+972 03) 72 53 111 Faks: (+972 3)  52 37 806
E-mail: telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.
www.telawiw.msz.gov.pl

Jerozolima - Jerozolima jest jednym z najstarszych i najbardziej niezwykłych miast Izraela. Zamieszkuje ją 780.000 mieszkańców. Usytuowana jest na południowym krańcu płaskowyżu położonego pomiędzy Wzgórzami Jerozolimskimi, które wznoszą się na około 200 metrów ponad miasto. Po stronie wschodniej wznosi się Góra Oliwna, a po stronie północno-wschodniej Góra Skopus. Ze wszystkich stron otoczona jest dolinami (Cedron, Hinnom i Tyropeon). Dolina Cedron rozciąga się na wschód od Starego Miasta, rozdzielając właściwe miasto od Góry Oliwnej.
Wzdłuż południowej strony Starego Miasta znajduje się Dolina Hinnom, która jest stromym wąwozem. Natomiast Dolina Tyropeon rozpoczyna się po stronie północno-zachodniej i ciągnie się w kierunku południowo-wschodnim. Dzieli ona miasto na dwie części znajdujące się na dwóch wzgórzach: po stronie wschodniej Wzgórze Świątynne i po stronie zachodniej pozostałą część miasta. Jerozolima stanowi fascynujące połączenie starego i nowego. Szczególnie wyjątkowa jest Wschodnia Jerozolima, której częścią jest Stare Miasto znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Licznie przybywają tutaj pielgrzymki z całego świata. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi, które mają długość 4,5 km i są wzmocnione 35 basztami oraz cytadelą. Obecnie otwartych jest siedem bram miejskich. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc Chrześcijaństwa, z których najważniejszą jest Bazylika Grobu Świętego. Do Grobu Świętego schodzi się wąskimi schodami za kaplicą prawosławną.
Grób Jezusa znajduje się w centrum rotundy na lewo od wejścia do bazyliki. Właściwe miejsce pochówku jest bardzo małe i schowane wewnątrz, oświetlone świecami zapalanymi przez pielgrzymów, z marmurową płytą przykrywającą skałę, na której złożono ciało Jezusa. Bazylika jest sercem dzielnicy. Wokół niej wybudowano inne kościoły i klasztory. Dzielnica Muzułmańska stanowi gęsto zaludniony labirynt uliczek, na których znajdują się setki hałaśliwych straganów, typowych dla arabskiego Bliskiego Wschodu. Najważniejszą częścią tej dzielnicy jest Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale i meczetem Al-Aksa. Jak głosi Koran, wielka skała była miejscem, z którego Mahomet wstąpił do raju podczas swej Nocnej Podróży. Dlatego też, aby nadać odpowiednią rangę temu miejscu, w 691 roku kalif Damaszku wybudował słynną kopułę. Na zewnątrz wykładana była złotymi mozaikami, które później Turcy otomańscy zamienili na 45 tysięcy perskich płytek ceramicznych. Obecnie kopuła o średnicy 61 metrów pokryta jest pozłacaną aluminiową blachą, dekorowaną wersami z Koranu. Skała pod kopułą ma być sławną górą Moria, na której Abraham przygotowywał do złożenia Bogu ofiarę ze swego syna Izaaka i gdzie tysiąc lat przed nadejściem Chrystusa król Salomon wybudował pierwszą świątynię.
Dzielnica Żydowska jest najbardziej zadbaną i najspokojniejszą dzielnicą Starego Miasta, w której znajdują się liczne synagogi oraz Ściana Płaczu. Żydzi pozbawieni przez muzułmanów Świątyni na Skale, potrzebowali innego miejsca kultu. Znaleźli je w postaci masywnej ściany, znajdującej się na zachodnim skraju Starego Miasta. Zbudowana z olbrzymich bloków kamiennych, przez tradycję żydowską uważana jest za pozostałość po świątyni Salomona. W rzeczywistości jest to część późniejszej powiększonej i przebudowanej świątyni wybudowanej przez Heroda.
Nazwa Ściana Płaczu pochodzi od tego, że Żydzi przybywali tu, by opłakiwać zniszczenie Świątyni i żydowskie wygnanie. Zapłakane kobiety i wylewających łzy mężczyzn spotyka się tam także dziś. Przybywają tam tłumnie, modlą się, czytają Talmud, wypisują prośby na małych karteczkach, które zwinąwszy wkładają w szczeliny pomiędzy kamienne bloki. Ściana Płaczu jest początkiem Drogi Krzyżowej, którą pokonują pielgrzymi z całego świata. To szlak wiodący ciasnymi uliczkami pełnymi sklepów. Czasami bardzo trudno dostrzec tabliczkę informującą o kolejnej stacji. Via - Dolorosa - wijąca się początkowo przez Dzielnicę Muzułmańską, a następnie Chrześcijańską wskazuje trasę, jaką pokonał Jezus w drodze na Kalwarię. Początki tej tradycji sięgają czasów Bizancjum, kiedy pielgrzymi w Wielki Czwartek urządzali procesję z ogrodu Getsemani na Kalwarię, mniej więcej tą samą trasą co dzisiejsza Via Dolorosa, ale bez oficjalnie wyznaczonych stacji po drodze. Kilka z nich określono w VIII wieku, ale jednocześnie zmienił się zasadniczo przebieg samej trasy - z Getsemani poza murami miasta do domu Kajfasza na górze Syjon, dalej do pretorium Piłata i na koniec do Bazyliki grobu Świętego.
W XIV wieku franciszkanie opracowali trasę pielgrzymkową, która częściowo pokrywała się z dzisiejszą, ale jej początek znajdował się przy Grobie Świętym. Po prawie dwóch stuleciach kolejną zmianę wymusili pielgrzymi z Europy, którzy pragnęli wędrować zgodnie z opisem wydarzeń w Ewangelii, kończąc w miejscu Ukrzyżowania.

Golgota - Na wzgórzu Golgota w Jerozolimie znajduje się Bazylika Grobu Świętego, gdzie znaleziono domniemany grób Jezusa Chrystusa. Budowę jej ukończono w 336 roku. Była wielokrotnie przebudowywana i remontowana dlatego też obecnie prezentuje dość chaotyczną architekturę. Opiekę nad budowlą sprawują obecnie franciszkanie wraz z prawosławnymi mnichami. W bazylice znajduje się między innymi pięć ostatnich stacji drogi krzyżowej, Golgota czyli skała na której wetknięto Krzyż w czasie ukrzyżowania Jezusa. W bazylice znajduje się także Kaplica Franków, Kaplica trzech Marii, Kaplica koptyjska, Kaplica Syryjczyków, Kaplica św. Longina, Kaplica podziału szat, Kamień Namaszczenia, Grób Józefa z Arymatei, Ołtarz Marii Magdaleny, Chór Greków, Chór franciszkanów, Kaplica Wyszydzenia Pana Jezusa, Kaplica Najświętszego Sakramentu oraz Kolumna Biczowania.

Tyberiada - Tyberiada to 30-to tysięczne miasto położone na zachodnim brzegu słynnego jeziora, jest świetną bazą wypadową dla zwiedzania sąsiednich historycznych miejscowości, wykopalisk archeologicznych i pomników przyrody. Samo miasto słynie od tysięcy lat z gorących, leczniczych źródeł zawierających sole siarki, hel i radon. W nowoczesnych klinikach, zatrudniających wybitnych lekarzy, leczy się choroby dróg oddechowych, choroby kręgosłupa, reumatyzm oraz niepłodność. Turystów przyciąga tu łagodny klimat oraz piękne plaże (w lecie temperatura wody dochodzi do 280C).

Jerycho - Jerycho jest unikalną, najstarszą na świecie osadą miejską. Zajmowała ona około 4 ha powierzchni i otoczona była wysokim kamiennym murem. Mur o długości około 700 m miał przy ziemi 3 m grubości. W niektórych odcinkach zachowały się jeszcze jego ruiny do wysokości 5 m. Szczególny podziw dla umiejętności budowniczych tych murów obronnych budzi wieża, zlokalizowana po wewnętrznej stronie muru. Ma ona średnicę 12 m i zachowanej wysokości ok. 9 m. Po zwiedzeniu wykopalisk starożytnego Jerycha należy również trochę czasu poświęcić imponującym ruinom pałacu Hiszama, wybudowanego przez kalifa Al-Walid ibn Jacyda w latach 743-744, w którym uwagę zwracają przepiękne mozaikowe posadzki. Samo miasto jest zieloną oazą pełną kwiatów, palm i drzew owocowych, położoną na głębokości 250-270 m p.p.m., w pustynnym krajobrazie rowu tektonicznego.

Góry z soli - Jadąc na południe, wzdłuż coraz płytszego i bardziej zasolonego Morza Martwego, w pobliżu Sodomy, napotykamy jedyne w świecie pasmo górskie zbudowane wyłącznie z soli kamiennej. Pasmo to o długości ok. 11 km i szerokości 3 km zawdzięcza swe istnienie wyparowaniu wody, wiele tysięcy lat temu, z Morza Martwego i znikomym opadom atmosferycznym w ciągu roku (ok. 50 mm). W tym paśmie górskim warto zwiedzić labirynty niezwykłych grot solnych wydrążonych przez wody opadowe. Przy jednej z nich stoi wysoka kolumna z soli, która według tradycji, uchodzi za żonę Lota zamienioną, ze względu na nadmierną ciekawość, w słup soli.

Miejscowości wypoczynkowe:

Ejlat - Ejlat to niezwykła oaza żyjąca rytmem wyznaczanym przez słońce, pustynię, morze i przyrodę. Jest to największy i najbardziej luksusowy kurort Izraela. Ejlat jest miastem o największej ilości słonecznych dni w Izraelu, dlatego Izraelczycy starają się jak najlepiej wykorzystać wszystkie pozytywne aspekty regionu. Na południe od lotniska znajduje się nowoczesne centrum turystyczne Ejlatu. W tutejszych klubach przesiaduje najczęściej młodzież, która przy głośnej muzyce krzepi się piwem i jedzeniem. Dalej na południe prowadzi ulica Mizrayim Road, biegnąca wzdłuż wybrzeża aż do granicy z Egiptem. Powstała tutaj urocza promenada wokół całej Zatoki, prowadząca od Taby w Egipcie, przez Ejlat w Izraelu, do Akaby w Jordanii.

Jerozolima - Zwiedzanie rozpoczyna się na Górze Oliwnej, gdzie Jezus spędził ostatnią noc przed aresztowaniem. Schodząc w dół do Starego Miasta zobaczymy Ścianę Płaczu, przejdziemy Via Dolorosa (Droga Krzyżowa) do Bazyliki Grobu Pańskiego, spacer przez Dzielnice Ormiańską i Żydowską Starego Miasta oraz krótka wizyta w Wieczerniku.

Morze Martew I Masada - Wycieczka do najbardziej zasolonego zbiornika wodnego na świecie położonego w największej depresji na Ziemi (418 m p.p.m.). Morze Martwe położone jest w Rowie Tektonicznym Jordanu, a lustro wody nieustannie się obniża. Wykorzystuje się lecznicze działanie wód i osadów błotnych - w okolicy zlokalizowane są uzdrowiska. Następnie przejazd do Masady - starożytnej twierdzy żydowskiej, która znajduje się na olbrzymim płaskowyżu nad brzegiem Morza Martwego.

Nurkowanie - Nurkowanie w wodach Zatoki Akaba ze specjalistycznym sprzętem. Podziwianie raf koralowych, kolorowej fauny i flory podwodnego świata.

Jeep Safari - Przejazd jeepami po bezdrożach pustyni. Po drodze będzie można podziwiać wspaniałe krajobrazy, formacje skalne oraz nietypową roślinność.

Safari na wielbłądach - Przejażdżka na wielbłądach wzdłuż wzgórz pustyni Negew i wyschniętych koryt rzecznych. Podczas przejażdżki przewidziana beduińska uczta serwowana na pustyni.

Przejdź: Na górę