22 247 27 57

Kazachstan

Republika Kazachstanu jest największym państwem w regionie Azji Centralnej. Kazachstan graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem, Federacją Rosyjską oraz oblewają go wody największego jeziora świata - Morza Kaspijskiego.

Kazachstan jest państwem wielonarodowościowym: 52 % to ludność miejscowa – Kazachowie, pozostałe 48 % to inne narodowości (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Polacy, Koreańczycy). Powodem tego jest fakt, iż Kazachstan był krajem, do którego władza komunistyczna masowo zsyłała ludzi do obozów pracy (łagrów) oraz był krajem masowych deportacji ludzi, z których większość już nigdy nie wróciła do swoich ojczyzn.

Kazachstan jest najbogatszym krajem regionu, posiada bardzo duże złoża surowców energetycznych czy złoża uranu, boksytów, chromu, złota, srebra, miedzi. Państwo obrało drogę rozwoju polegającą na rozbudowanej kontroli gospodarki rynkowej. Tu skrajna bieda przeplata się z przepychem, ten kontrast jest widoczny przede wszystkim, gdy wyruszymy poza miasta, gdzie do tej pory są miejscowości, w których ludzie nie mają podstawowych wygód.

W Kazachstanie jednych przyciągają naturalne stepy i półpustynie, przepiękne pasma górskie Ałtaju i Tienszanu oraz najstarszy kosmodrom Bajkonur, innych błyskawicznie rozwijające się miasta czy zabytki przeszłości lub kultura wsi kazachskiej. Tu trwa tradycja porywania dziewczyny. Jak Kazach chce mieć żonę, ma ją sobie wykraść i dać za nią okup ojcu. Dziś zazwyczaj wszystko jest wcześniej uzgodnione z rodzicami, ale tradycja pozostała. Jedno jest pewne, to ciekawy kraj, który warto odwiedzić.

Stolica: Astana

Powierzchnia kraju: 2717,3 tys. km².

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Kazachstanu muszą mieć wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Aby otrzymać wizę, należy przedstawić paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności, licząc od daty planowanego wyjazdu z Kazachstanu i inne dokumenty wymagane w zależności od typu wizy (dokładne informacje można uzyskać w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie).

Klimat

Klimat kraju jest umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40°C) i zimy (do -45°C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże. Lato jest długie i gorące, zima równie długa i mroźna, zaś pozostałe pory roku są bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie.

Język

Języki urzędowe: kazachski, rosyjski. Inne języki: uzbecki (na południu kraju).

Waluta

1 tenge = 100 tiyn

Symbol: KTZ

Monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 tenge
Banknoty: 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 tenge

W dużych miastach są liczne punkty wymiany walut, w których bezpiecznie można wymienić USD czy EUR.

W większych miastach Kazachstanu istnieją bankomaty, a w sklepach można płacić kartami kredytowymi systemu Visa, MasterCard, American Express, działa system przekazywania gotówki Western Union.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Obiad z trzech dań w restauracji to koszt od 3000 KTZ
coca-cola (2 l) - ok. 230KZT
woda mineralna (1,5 l) - ok. 110 KZT
piwo - ok. 200 KTZ

W Kazachstanie nie ma problemu z zakupem podstawowych artykułów spożywczych. Ceny są niewiele wyższe niż w Polsce.

Czas

Strefa czasowa: GMT/UTC + 6  (w stosunku do Polski: + 4 godziny latem, +5 godzin zimą).

Napięcie

 220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C i typ C-2, takie jak w Polsce.

Szczepienia

Nie ma obowiązku okazania świadectwa szczepień. Podczas pobytu należy dokładnie myć zakupione produkty żywnościowe i pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę. Na bazarach lepiej nie kupować żywności gotowej do spożycia.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Mięso baranie i konina są podstawą większości dań kuchni Kazachstanu. Najbardziej znaną i niewyszukaną potrawą jest Beszbarmak,w dosłownym tłumaczeniu słowo to znaczy „pięć palców” i tak jedzona jest ta potrawa, a składa się z mięsa baraniego lub koniny, płatów makaronu i plastrów cebuli. Popularnością cieszy się ostra zupa podobna do rosołu, z tym, że oprócz klusek są w niej kawałki baraniny, a z przypraw dodaje się czosnek, paprykę i cebulę. Warto spróbować lepioszek - to drożdżowe bułeczki, lekko słonawe i pierożków manti, które wypełniane są farszem z jagnięciny i przyprawione na ostro. Kazachowie lubią produkty mleczne. Do ulubionych mlecznych napojów można zaliczyć kumys (napój z fermentowanego mleka kobylego) i szubat (fermentowane mleko wielbłądzie). Do tych napoi Kazachowie jadają bałyrsaki - pieczywo deserowe. Współczesna kuchnia kazachska coraz bardziej zaczyna korzystać z wpływów kuchni chińskiej, uzbeckiej, rosyjskiej, czy koreańskiej.

Ambasada Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej

Wydział Konsularny
ul. Królowej Marysieńki 14
02-954 Warszawa
tel. + 48 (0) 22 651 73 70
fax. + 48 (0) 22 642 34 27
konsulkz@gmail.com

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kazachstanu

Kazachstan, Astana, Saryarka 15, Centrum Biznesowe Isker, 010000
Tel.: +7 7172 944410 Tel.: +7 7172 944400 Tel. dyżurny: +7 701 7655170 Faks: +7 7172 944411 Faks: +7 7172 944401
astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.astana.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty

Kazachstan, Ałmaty, ul. Dżarkencka 9-11 / róg ul. Iskanderowa 13, 050059
Tel.: +7 727 263 35 87 Tel.: +7 727 258 15 51 Tel.: +7 727 258 16 17 Tel. dyżurny: +7 701 989 81 25 Faks: +7 727 258 15 50 Faks: +7 727 258 15 52
almaty.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.almaty.msz.gov.pl

Astana - Oficjalna stolica kraju od 10 grudnia 1997 roku, która dynamicznie się rozwija. Radzieckie budynki, które niegdyś szpeciły miasto zostają systematycznie zastępowane nowoczesnymi budowlami, projektowanymi przez najlepszych architektów na świecie. Państwo stać na to dzięki zyskom ze sprzedaży m.in. ropy naftowej.
Astana położona jest na Pogórzu Kazachskim, w północnej części kraju. Charakterystycznym punktem i symbolem miasta jest wieża widokowa Bajterek, Wieża ma 105 metrów wysokości, Na 97 metrach znajduje się taras widokowy, złota kula ma średnicę 22 metrów. Reprezentacyjną ulicą miasta jest bulwar Nurzhol, którym dojdą Państwo od Pałacu Prezydenckiego. Jest to osiemdziesięciometrowy budynek nakryty niebieską kopułą z iglicą, która wskazuje słońce. Obok siedziby prezydenta stoi oryginalna Piramida Pokoju i Pojednania, gdzie odbywają się m.in.: spotkania duchownych różnych religii. W okolicach stoi Opera Narodowa i nowoczesny gmach Biblioteki Prezydenta, Aby odpocząć warto wstąpić do centrum rozrywki "Khan Shatyr". Ze względu na organizację w 2017 roku EXPO miasto rozwija się w bardzo szybkim tempie i jeśli do tego czasu nie zwolni tempa przebudowy, to będzie jedną z najnowocześniejszych metropolii na świecie.

Almaty - Almaty - to kazachska nazwa miasta, do niedawna funkcjonującego jako Ałma Ata. Zmiana nazewnictwa to próba odcięcia się od wszystkiego co rosyjskie. Nastąpiła w momencie uzyskania niepodległości w 1993 roku. Dawna stolica kraju, znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, 300 kilometrów od granicy z Chinami. W mieście warto zobaczyć cerkiew katedralną Wniebowstąpienia według projektu znanego rosyjskiego architekta Zhenkova z 1904 r., będąca wspaniałym przykładem cerkwi z drewna, uchodzącej za drugą pod względem wysokości budowlę drewnianą na świecie, Stare Miasto, gdzie znajduje się opera i teatr, Plac Republiki z Pomnikiem Niepodległości, symbolem miasta, Muzeum Instrumentów Muzycznych z bogatą kolekcją lokalnych instrumentów oraz Muzeum Historyczne. Odpocząć proponujemy w Parku Panfiłowa, (bohater II Wojny Światowej) lub w jednej z wielu restauracji czy kawiarni w mieście.

Jezioro Kaindy - Położone jest w południowo-wschodnim Kazachstanie. Jezioro powstało po trzęsieniu ziemi w 1911 roku, które stworzyło duże osuwisko blokujące wąwóz i wytworzyło naturalną tamę. Woda deszczowa zalała zalesioną dolinę i stworzyła jezioro z podwodnym lasem. Z turkusowej wody wystają czubki świerków. Niesamowity widok jest wart wyprawy w to miejsce.

Kanion Czaryn - Położony jest w południowo-wschodnim Kazachstanie, blisko gór Tien-szan. Długość kanionu wynosi około 150 km, wysokość ścian dochodzi do 80 m. Poprzecinany głębokimi rozpadlinami, jaskiniami, grotami o przeróżnych formach i rozmiarach kanion sprawia ogromne wrażenie. Bywalcy Kanionu Colorado widzą wiele podobieństwa tych dwóch kanionów. Wycieczka do Kanionu Czaryn rzeki Szaryn, z pewnością na długo zapadnie w Państwa pamięci.

Wąwóz Tamgaly - Położony pośród pustynnych gór Chu, ok.170 km. do Almaty Wąwóz Tamgaly na swoim obszarze posiada ok. 5 tysięcy petroglifów z okresu od II tysiąclecia przed naszą erą do XX w. Są tu malowidła m.in.: tarcz, rydwanów i prastarych modlitw. Galeria petroglifów Tamgaly odkryta przez archeologów w 1957 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wąwóz Turgen - Położony jest pośród pustynnych gór Chu niedaleko wioski Esik. W wąwozie znajdują się źródła termalne, siedem wodospadów i wspaniałe lasy. To idealne miejsce by odpocząć od zgiełku miasta.

Park Narodowy Altyn-Emel - Park rozciąga się od rzeki Ili do grzbietów góry Aktau. Główną atrakcją parku jest śpiew barchanów. To niezwykłe zjawisko dźwiękowe powstaje gdy wiatr szybko mknie po ogromnych piaszczystych wydmach. Piękny krajobraz i dźwięki, które wydają piaszczyste wydmy dochodzą do nas jakby były echem zamierzchłych cywilizacji, które już dawno odeszły.

Miasto Taraz - Było kiedyś głównym administracyjnym ośrodkiem Jedwabnego Szlaku. Zabytki które warto zobaczyć to pozostałości średniowiecznego miasta z cytadelą (szachristan) i przedmieścia rzemieślniczego (rabad), mauzolea: Karachana z X wieku i Szamansur z XIII wieku. W pobliżu Tarazu znajduje się wieś Gołowaczowka a w niej ciekawe mauzolea Babadżi Chatun (X - XI wiek) i Ajsza Bibi (XI - XII wiek. Twierdze i świątynie przenoszą zwiedzających w czasie do starożytnego Kazachstanu.

Przejdź: Na górę