22 247 27 57

San Marino

Republika San Marino położona jest w południowej Europie, w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Państwo stanowi enklawę na obszarze Włoch. Kraj ten jest jednym z najmniejszych państw Europy, mniejsze są tylko Księstwo Monako i Państwo – Miasto Watykan. Oprócz Watykanu, jest to jedyny kraj w Europie otoczony całkowicie przez jedno obce państwo.

Republika San Marino to najstarsza republika świata, utworzona w 301 roku, w której cały czas kultywuje się tradycyjną formę sprawowania władzy. Funkcje głowy państwa pełni dwóch kapitanów - regentów, którzy są wybierani dwa razy w roku w kwietniu i w październiku spośród 60 członków Wielkiej Rady Generalnej. Kapitanowie - regenci są szefami rządu i również wybierani są z pośród członków rady. Wybory do rady odbywają się co 5 lat i są powszechne.

San Marino utrzymuje dyplomatyczne i konsularne stosunki z wieloma państwami na świecie, wydaje swoje znaczki pocztowe i przyznaje odznaczenia. Licznie przybywającym turystom miasto znane jest, jako „raj podatkowy”.

Stolica: San Marino.

Powierzchnia kraju: 61,2 km².

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium San Marino jest paszport bądź dowód osobisty. Do San Marino mogą swobodnie wjechać wszystkie osoby, które przebywają legalnie na terenie Republiki Włoskiej. Jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 10 dni, należy to zgłosić w oddziale ds. cudzoziemców w miejscowej żandarmerii.

Klimat

Klimat San Marino ma charakter śródziemnomorski, z ciepłym latem i łagodną zimą. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 5°C i 75 mm, w lipcu i 20 mm.

Język

Język urzędowy: włoski.

Waluta

Waluta: euro (EUR).

1 euro dzieli się na 100 eurocentów.

Banknoty euro występują w siedmiu nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro.
Seria monet euro obejmuje osiem nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Dostępne w niewielkiej ilości monety euro z San Marino mają sporą wartość kolekcjonerską spowodowaną niskimi nakładami.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Pizza - ok. 8 EUR
Obiad w restauracji średniej klasy - ok. 25 EUR
Kawa cappuccino - ok.1,50 EUR
Coca Cola - ok. 2,50 EUR
Sok - ok.1,5 EUR
Piwo (0,5 l) - ok. 1,50 EUR

Czas

Czas taki jak w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki typ C, typ C-2, typ F, typ L.

Szczepienia

W Księstwie Monako nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Kuchnia

W restauracjach i prywatnych domach przeważają tak typowe potrawy włoskie takie jak: pizza, spaghetti, lasagne. Często na stołach pojawiają się ryby z Adriatyku i potrawy z owoców morza. Mieszkańcy San Marino jadają również dużo warzyw i owoców. Typową potrawą jest nini di rondine - makaron z przypieczoną szynką, serem, wołowiną i sosami. Do posiłków najczęściej podaje się wino. Idealne do czerwonych mięs, dziczyzny i dojrzałych serów jest czerwone wino Tessano di San Marino. Obywatele Republiki San Marino tak jak Włosi kochają desery - warto spróbować bustrengo tj. ciasto z rodzynkami, jabłkami i figami, a do tego zamówić kawę z espresso.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie (Włochy).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej

Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
Tel.: +39 06 362 04 300 Tel.: +39 335 599 52 12 Tel.: +39 06 362 04 204 Tel. dyżurny: +39 06 362 04 200 Faks: +39 06 362 04 322 Faks: +39 06 321 78 95
rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rzym.msz.gov.pl
Wydział Konsularny Ambasady mieści się w odrębnym budynku przy ulicy Via San Valentino, 12, 00197 Roma. Telefon dyżurny po godzinach pracy: +39 335 599 52 12

Do San Marino turyści przyjeżdżają głownie z powodu sklepów wolnocłowych, jednak warto zwrócić uwagę na średniowieczne mury obronne z licznymi bramami, basztami i cytadelę Borgomaggiore. Na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami. Największa z nich jest twierdza La Rocca o Guaita, która obecny kształt uzyskała po przebudowach z XV w. Z wieży widoczne są dwie pozostałe fortyfikacje, które zbudowano w XIII w.: La Cesta o Fratta oraz Montale. W środkowej – La Cesta o Fratta – mieści się Muzeum Starej Broni. Widok na Adriatyk i okoliczne góry jest piękny. W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Warto wstąpić do Bazyliki św. Marino. Jest to trójnawowa bazylika w stylu klasycystycznym, z fasadą ozdobioną kolumnami. We wnętrzu katedry stoi podwójny fotel kapitanów – regentów i urna z prochami św. Marino. Niedaleko bazyliki jest XVI-wieczny kościół św. Piotra. Przy Piazza della Libertà mieści się ratusz Palazzo Pubblico z siedzibą rządu republiki. Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV w. Wewnątrz znajduje się 60-osobowa Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań. . W 2008 roku historyczne centrum San Marino zostało wraz z Monte Titano wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kiedy zmęczymy się spacerowaniem po tym historycznym mieście, warto wstąpić do jednej z wielu restauracji na kawę cappuccino lub jedno z wino San Marino, by spokojnie poobserwować sympatycznych mieszkańców.

Przejdź: Na górę