22 247 27 57

Macedonia

Republika Macedonii położona jest w południowo - wschodniej Europie. Kraj graniczy z Albanią, Grecją, Bułgarią i Jugosławią.

To niewielkie państwo ma góry a w których można jeździć na nartach. Posiada czyste jeziora w tym najstarsze na świecie jezioro Ochrydzkie, malownicze winnice, mnóstwo klasztorów prawosławnych i około trzystu meczetów.

Stolica: Skopje.

Powierzchnia kraju: 25 700 km ².

Dokumenty

Obywatele polscy nie potrzebują wiz przy pobytach nie przekraczających 90 dni (w okresie pół roku) oraz na przejazd tranzytem. Od 2008 r. granicę Macedonii można przekraczać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego (brak paszportu może jednak utrudnić załatwienie niektórych spraw, jak np. zameldowanie w hotelu, wypożyczenie samochodu, korzystanie z usług bankowych, itp).

Przy wjeździe do Macedonii na podstawie dowodu osobistego należy żądać od macedońskiej policji granicznej stosownego blankietu z pieczątką, graniczną potwierdzającą wjazd, ponieważ macedońskie służby graniczne mogą zażądać okazania tego blankietu przy wyjeździe. Osoby nieletnie podróżujące bez rodziców powinny mieć stosowną zgodę opiekunów prawnych na podróżowanie pod opieką osób trzecich. W przypadku, gdy osoba nieletnia podróżuje w towarzystwie jednego z rodziców, wówczas policja graniczna może zażądać pisemnej zgody drugiego rodzica.

Klimat

Macedonia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego z charakterystycznymi suchymi i długimi latami. Średnia temperatura lipca wynosi ok. 17°C w górach i 24°C w kotlinach gdzie czasami temperatura sięga 40°C. Zimą średnia temperatura stycznia w górach spada poniżej zera, a w kotlinach wynosi ok. 4°C.

Język

Języki urzędowe: macedoński, albański (w praktyce w gminach, w których Albańczycy stanowią minimum 25% ludności).

Inne języki: serbski, turecki, angielski, niemiecki.

Waluta

Waluta: denar macedoński (MKD)

Dewizy można wymieniać w bankach i kantorach, nie ma różnicy w kursie. Niektóre sklepy i hotele przyjmują euro, mimo iż przyjmowanie płatności w obcych walutach jest nielegalne. Generalnie płatności realizuje się gotówką. Można płacić kartą (American Express, VISA, Diners, MasterCard/EuroCard) prawie we wszystkich hotelach, restauracjach, w dużych sklepach, stacjach paliw. Sieć bankomatów oraz terminali w punktach sprzedaży towarów i usług stale się powiększa. Obowiązuje dokumentowanie sprzedaży towarów i usług paragonami fiskalnymi, dlatego w przypadku znaczących zakupów należy domagać się jego wydania.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.):

danie kebab z pałeczkami z mięsa mielonego i frytkami - ok.160 MKD,
danie z grillowanym szaszłykiem z kurczakiem i frytkami - ok.190 MKD,
danie z kurczakiem w sosie i frytkami - 250 MKD,
sok pomarańczowy naturalny 0,2 l - ok.80 MKD,
piwo Skopsko 0,3 l - ok. 70 MKD,
caffe latte - ok.80 MKD,
macchiato - ok.55 MKD,
kawa mrożona - ok.100 MKD.

Czas

Na terenie Macedonii czas jest taki sam jak w Polsce (czas środkowoeuropejski GMT + 1). Zmiany na czas letni lub zimowy, również odbywają się w tych samych dniach co u nas w kraju.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ F.

Szczepienia

Od turystów z krajów europejskich nie wymaga się obowiązkowych szczepień. W Macedonii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne odbiegające od zagrożeń powszechnie obecnych w Europie. Infekcje wirusowe są groźne jesienią i wiosną. Zaleca się picie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej.

Kuchnia

Kuchnia macedońska jest typową kuchnią bałkańską, choć jest tu również dużo zapożyczeń z kultury tureckiej. Najbardziej popularne dania to: mousaka (plastry mięsa z ziemniakami), burek, który przyrządza się z ciasta francuskiego z farszem z mięsa lub grzybów. Sarmi to gołąbki z mięsa mielonego zawijane w szczaw, kebab, gulasz. Z sałatek najpopularniejsza jest sałatka szopska z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli i słonego sera. Jedyne ryby jadane przez Macedończyków są łowione w jeziorze Ochrydzkim. Na deser proponujemy spróbować baklawy tj. ciasto francuskie nasączone miodem, polane sosem orzechowym lub słodkich galaretek w pudrze. Tak jak na całych Bałkanach, także w Macedonii pije się wiele rodzajów wina (Muscat Ottonel, Semillon, Rkaciteli, Grenache Blanc, Kadarkai Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir ) i specjalność tej części Europy - rakiję, czyli wódkę z winogron i śliwek.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Macedonii

Macedonia, Skopje, Dimitar Pandilov 2a , 1000
Tel.: +3892 3248820 Tel. dyżurny: +389 78233389 Faks: +3892 3133057 Faks: +3892 3119744
skopje.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.skopje.msz.gov.pl

Skopje - Stolica Republiki Macedonii położona jest w kotlinie na wschód od Szar Płaniny, nad rzeką Wardar. Główny ośrodek gospodarczy i naukowy kraju. Większości z nas miasto kojarzy się z miejscem pochodzenia Matki Teresy z Kalkuty. Świętej zakonnicy mieszkańcy ufundowali pomnik, który stoi na deptaku w centrum miasta. Przy głównym placu (Macedonia) znajduje się najczęściej fotografowany w mieście obiekt tj. monumentalny pomnik Aleksandra Macedońskiego, zwanego też Aleksandrem Wielkim (król Macedonii w latach 336-323 p.n.e. jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości). Koniecznie należy iść do Czarszii - starej dzielnicy handlowej, gdzie znajdują się liczne sklepiki rzemieślników, którzy wyrabiają ciekawe ozdoby ze srebra i miedzi. Wokół są ulokowane liczne restauracje, kawiarnie i herbaciarnie. Warto wejść do cerkwi św. Spasa (Zbawiciela) która kryje w swoim wnętrzu podziemia, z ogromnym rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Inną wartą obejrzenia świątynią jest znajdującą się na przedmieściach miasta Cerkiew św. Pantelejmona z 1161 roku z zachowanymi freskami będącymi wspaniałym przykładem malarstwa bizantyjskiego. Ciekawym zabytkiem jest również akwedukt, według jednej z teorii rzymsko-bizantyński z I wieku n.e., rozbudowany w VI wieku n.e. Osoby interesujące się malarstwem powinny odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie można obejrzeć działa Picassa. Budynek został zbudowany według projektu polskich architektów po wielkim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Skopje w 1963 r. Obecnie miasto coraz bardziej się rozbudowuje i odrestaurowuje systematycznie zniszczone trzęsieniem ziemi zabytki.

Kanion Matka - Kanion położony jest 20 km na zachód od Skopje. Na pobliskich wzgórzach zlokalizowanych jest sporo średniowiecznych świątyń i klasztorów. Okolica jest atrakcyjna też pod względem przyrodniczym, a mianowicie znajduje się tutaj pełno jaskiń. z których najdłuższa ma 180 m. Można przespacerować się dnem kanionu po drodze odwiedzając cerkwie z doskonale zachowanymi freskami średniowiecznymi albo wejść na zbocza i podziwiać ciekawe skalne formacje.

Klasztor św. Jana Bigorskiego - Jeden z największych w Macedonii i uchodzącym za najpiękniejszy jest klasztor św. Jana Bigorskiego, położony wśród wapiennych skał i lasów w górach Bistra. Prawdziwym skarbem klasztoru jest monumentalny, precyzyjnie rzeźbiony ikonostas. Trzech mistrzów snycerstwa pracowało nad ikonostasem przez 8 lat. Ciekawa jest tu również galeria ikon i zabudowania klasztorne.

Jezioro Ochrydzkie - Położone jest na Półwyspie Bałkańskim, rozdzielone granicą między Albanię i Macedonię. To najstarsze jezioro w Europie i najgłębsze na Bałkanach (do 286 m głębokości). Woda w jeziorze Ochrydzkim jest czysta i ciepła, idealna do kąpieli. Tu można wypożyczyć łódkę lub kajak oraz robić wycieczki po okolicznych górach. Miłośników przyrody ucieszy obecność licznych rzadkich gatunków flory i fauny. Na brzegach znajdują się liczne zabytki: starożytne miasto Ochryda, średniowieczna twierdza i urokliwe małe cerkwie. Jezioro i miasto Ochryda wpisane zostały w 1979 roku na światową listę dziedzictwa UNESCO .

Ochryda - Miasto położone jest w południowo-zachodniej Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica. Tu żył i nauczał św. Klemens, któremu przypisuje się stworzenie cyrylicy. Zwiedzanie najlepiej zacząć od spaceru po wąskich uliczkach starego miasta, by dojść do jednej z najpiękniejszych cerkwi w mieście - św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku. Warte obejrzenia są również świątynie św. Pantelejmona, św. Jana Kaneo z XIV wieku, św. Klemensa z XIII wieku, św. Jerzego. Nad miastem wznosi się twierdza cara Samuela, z X-XI wieku. U podnóża wzgórza mieści się ciekawy teatr antyczny. Kiedy zmęczymy się zwiedzaniem miasta warto zażyć kąpieli w jeziorze Ochrydzkim lub posiedzieć na jeziorem w jednej z wielu uroczych kawiarni lub restauracji.

Przejdź: Na górę