22 247 27 57

Estonia

Republika Estońska graniczy z Łotwą od południa, z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Kraj jest niewielki, ale posiada wybrzeże liczące kilka tysięcy kilometrów długości, ponad 1520 wysp oraz 1000 jezior o łącznej powierzchni około 2200 km², co stanowi 5% powierzchni kraju. Estonia oferuje również liczne atrakcje historyczne i kulturalne.

Stolica: Tallin.

Powierzchnia kraju: 45 227 km².

Dokumenty

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europeskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Estońskiej jest paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy upewnić się, czy posiadany dokument jest ważny oraz jego stan jest wystarczająco dobry technicznie, by potwierdzić tożsamość. Należy pamiętać o bezwzględnym obowiązku posiadania dokumentu paszportowego lub dowodu osobistego przez podróżujące dzieci. W przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni w okresie 180 dni obywatelom UE przysługuje prawo pobytu w Estonii bez żadnych dodatkowych warunków i formalności - poza koniecznością posiadania w/w ważnego dokumentu tożsamości.

Klimat

Klimat: wilgotny umiarkowany. Średnia temperatura: -2ºC zimą (w lutym może spadać do -20ºC) oraz +19ºC latem (w lipcu może wzrastać do +30ºC). Przez morskie powietrze niebo zwykle jest zachmurzone. Częste deszcze występują przez cały rok. Warunki pogodowe są zmienne, kształtuje je bowiem wpływ północnego Atlantyku, Morza Bałtyckiego oraz kontynentu Eurazji. Wiosną i latem chłodna morska bryza powoduje, że średnia temperatura wody wynosi ok. 17°C. Jesienią i zimą natomiast ok. 5°C.

Język

Język urzędowy: estoński. Inne języki: rosyjski, angielski.

Waluta

Waluta: euro (EUR).

1 euro dzieli się na 100 eurocentów.

Banknoty euro występują w siedmiu nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro.
Seria monet euro obejmuje osiem nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Powszechnie stosowane są karty kredytowe i bankomatowe.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Lunch w restauracji - od 7 Euro
Butelka piwa - od 1 Euro
Chleb - od 0,50 Euro
Papierosy - od 3 Euro

Czas

Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki typ F.

Szczepienia

Nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, nie wymaga się specjalnych szczepień. Jedynie w okresie letnim zalecane jest szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Osoby ubezpieczone w polskim NFZ podróżujące po Estonii mają prawo korzystać w nagłych przypadkach z publicznej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Uwaga: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w Estonii. Uprawnia ona jednak tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty ewentualnego transportu medycznego. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). W Estonii obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej oraz za lekarstwa. Wydatki te pokrywa pacjent.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

W tradycyjnym wyżywieniu Estończyka przeważają takie produkty jak: kwaszony chleb żytni, jęczmienne kasze, ziemniaki, kapusta, mleko, twaróg, ryby i mięso wieprzowe. Będąc w Estonii warto spróbować: czarny chleb, wędzone na drewnie z olchy mięso i ryby, czekolady i marcepan Kalev, piwo Saku i likier „Vana Tallinn”.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Estońskiej

Estonia, Tallin, Suur-Karja 1 / Vana-Turg 2/4, 10140
Tel.: +372 62 78 201 Tel. dyżurny: +372 55 32 114 Faks: + 372 64 45 221
eetalamb@msz.gov.pl
www.tallinn.msz.gov.pl

Tallin - Stolica Estonii położona jest na północnym wybrzeżu kraju, nad Zatoką Fińską. Dzieli ją około 910 km od Warszawy. Najważniejsze atrakcje miasta położone są blisko siebie, dzięki temu można przespacerować się od jednej do drugiej. Najatrakcyjniejsza jest Tallińska Starówka, gdzie całe kwartały kamienic pamiętają czasy kupców hanzeatyckich oraz świątynie, których fundamenty powstały jeszcze w czasie chrystianizacji kraju. Sercem Starego Miasta jest jego Rynek, po estońsku nazywany Raekoja plats (dosłownie „Plac Ratuszowy”). Latem jego pierzeje zastawione są kawiarnianymi ogródkami. Przy Rynku stoi gotycki Ratusz pochodzący z początku XV w. Budynek przyciąga uwagę detalami architektonicznymi m.in.: rzygaczami w kształcie smoków oraz smukłą ośmioboczną wieżą. Włodarze miasta urzędowali w budynku do 1970 roku, a współcześnie mieści się tutaj sala koncertowa. W przeciwległym rogu Rynku znajduje się najstarsza apteka w Europie, działająca nieprzerwanie od początku XV w. Ze świątyń najbardziej okazały jest kościół św. Olafa - mierzy dziś ponad 123 metry, ale na przełomie XV i XVI w. był najwyższym budynkiem na świecie. Obecna wysokość świątyni jest pokłosiem kilku pożarów. W kościele odbywają się nabożeństwa a wieża, z której rozciąga się piękna panorama miasta dostępna jest dla turystów w sezonie letnim. Symbolem wpływów kultury rosyjskiej i prawosławia jest Katedra św. Aleksandra Newskiego wzniesiona na Wzgórzu Toompea. Cerkiew zachwyca swoją monumentalną architekturą i jest największą świątynią prawosławną w Estonii. Na wzgórzu znajduje się również parlament i siedziba rządu. Na tallińskiej Starówce znaleźć można kilka śladów związanych z Polską. Basztę Grubą Małgorzatę witającą turystów od strony morza miał zbudować polski majster Klemens Pale. Na jej murach od strony ul. Pikk zawieszona jest tablica upamiętniająca ucieczkę polskiej jednostki ORP „Orzeł” internowanej we wrześniu 1939 r. w tallińskim porcie. Stare Miasto 1997 trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Park Narodowy Vilsandi - Obejmuje zachodnie wybrzeża wyspy Sarema oraz 160 innych wysepek. Park chroni foki szare oraz migrujące ptaki wodne. Miłośnicy geologii zwrócą tutaj uwagę na wapienne tarasy z licznymi skamieniałościami.

Wodospad Jagala - Wodospad o wysokości 7,2 m nazywany jest Estońską Niagarą, to jeden z najwspanialszych estońskich pomników przyrody. Wiosną i jesienią, kiedy występują spore opady deszczu wodospad jest najbardziej okazały, zimą zamarznięta woda tworzy fantazyjne formy.

Haapsalu - Nadmorskie Haapsalu powstało wokół zamku, który przed wiekami bronił północno-zachodniej Estonii przed najeźdźcami. W XIX w. miasto zyskało uznanie w oczach carskiej rodziny i stało się jednym z jej ulubionych kurortów. Również współcześnie miasto cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i kuracjuszy. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada zwana Afryką, przy której stoi przepiękny drewniany gmach Domu Zdrojowego. Dalej znajdują się nadbałtyckie plaże. Woda w zatoce jest bardzo płytka, dzięki czemu latem rozgrzewa się do 25°C. Ośrodki spa zlokalizowane w Haapsalu oferują m.in. zabiegi błotem leczniczym.

Park Narodowy Lahemaa - Położony jest na północnym wybrzeżu kraju. Park jest jednym z najbogatszych obszarów chronionych w Europie. Obejmuje on wybrzeża składające się z niewielkich zatok, wysp i ma ogromne głazy narzutowe przyniesione przez lodowiec aż ze szwedzkiej Gotlandii. W głębi lądu tworzą go lasy, bagna i jeziora. Spotkać tu można łosie i dziki.

Przejdź: Na górę