22 247 27 57

Białoruś

Republika Białorusi jest państwem położonym w środkowej Europie. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą.

Większość z nas Polaków niewiele wie o jednym z naszych najbliższych sąsiadów. Kraj głównie kojarzymy z latami dzieciństwa Adama Mickiewicza i grupą ponad 700.000 Polaków, którzy mieszkają tu na stałe. Warto przyjechać na Białoruś choćby dlatego, że kraj ma ciekawą historię, w której i nasi przodkowie mieli swój udział, są tu ciekawe zabytki, wspaniałe krajobrazy i dobra kuchnia.

Stolica. Mińsk.

Powierzchnia kraju: 207 600 km².

Dokumenty

Podróże odbywają się na podstawie wiz oraz ważnych dokumentów podróży. Wydawane są wizy krótkoterminowe (jednokrotne, dwukrotne oraz wielokrotne) oraz długoterminowe (wielokrotne) uprawniające do pobytu na okres czasu określony w wizie, lecz zasadniczo nie dłuższy niż 90 dni w roku kalendarzowym licząc od daty pierwszego wjazdu.

Uwaga: obywatele polscy przy przejazdach do państwa docelowego przez terytorium Białorusi obowiązani są posiadać białoruskie wizy tranzytowe.

Wizę można uzyskać w urzędach konsularnych Białorusi w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.

Klimat

Białoruski klimat jest umiarkowano kontynentalny, kształtuje się pod wpływem powietrznych mas atlantyckich. W styczniu średnia temperatura wynosi od -4,5°C do -8°C a w lipcu od +17°C do 18,5°C.

Język

Języki urzędowe: białoruski, rosyjski.

Waluta

Środkiem płatniczym jest wyłącznie miejscowa waluta (białoruski rubel - BYR).

Na terytorium Białorusi przestrzegany jest zakaz dokonywania płatności walutami obcymi (np. USD, EUR). Pieniądze można wymienić w bankach czynnych z reguły do godz. 17.00 lub w kantorach (przy zakupie waluty należy okazać paszport). W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, prowizja z reguły nie jest pobierana (w wybranych punktach w Grodnie, Brześciu i Mińsku można sprzedać lub kupić polskie złote). W mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma. Zabroniona jest czarnorynkowa wymiana waluty. Przygodna wymiana pieniędzy może być potraktowana jako niezgodna z prawem i skończyć się zatrzymaniem oraz grzywną.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Obiad dla 1 osoby w restauracji - od 7 EUR
Naleśniki, czeburiaki, hot dogi - ok. 2-3 EUR
Wódka w restauracji 50 ml - od 2 EUR
Piwo - od 1,5 EUR

Czas

Różnica czasu wobec Polski – plus 1 godzina.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki typ C i typ C-2.

Szczepienia

Nie wymaga się szczepień ochronnych. Zagrożenie chorobami zakaźnymi, np. błonicą (zwłaszcza latem), grypą (w zimie) i chorobami wenerycznymi jest dość duże. Latem i jesienią w lasach należy uważać na kleszcze roznoszące wirusowe choroby.

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Kuchnia białoruska to mieszanka potraw kuchni litewskiej, polskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Białorusini powszechnie wykorzystują lokalne produkty przygotowując posiłki - z warzyw najczęściej kapustę, buraki, marchew, ziemniaki, ogórki, cebulę, groch, soczewicę i fasole a ze zboża żyto, jęczmień, owies i grykę. Bardzo popularne są dary lasu tj. grzyby, jagody, maliny. Z owoców popularne są jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, porzeczki i czerwone borówki. Warto spróbować: zhur z jaj, mięsa wędzonego ze śmietaną, kotlety z kaszy gryczanej i siekanego mięsa (grechaniki) z kwaśną śmietaną i sosem z pora, bigos - danie z kiszonej kapusty z wędzonym mięsem, grzybami i suszonymi śliwkami.

Kuchnia białoruska jest również bogata w potrawy z ryb. Jada się ryby smażone, w galarecie i wędzone. Najbardziej popularne ryby to: lin, jesiotr, szczupak, leszcz, węgorz, pstrąg, okoń, karp). W odwiedzając restauracje warto zamówić Sandacza a la Radziwiłł, a na deser gruszki pieczone w miodzie z przyprawami.

Z napoi trzeba, choć raz spróbować kwas chlebowy (robiony z naturalnej fermentacji chleba lub zbóż) i sbiten robiony na bazie miodu lub melasy z domieszką ziół, przypraw i cukru. Białorusini chętnie piją domowej roboty kompoty, robione z lokalnych owoców z dużą ilością cukru. Z alkoholi najbardziej popularna jest wódka krupnik, zubrovka, krambambulya i troyanka .

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi

Białoruś, Mińsk, Biaduli 11, 220034
Tel.: +375 17 3885200 Tel. dyżurny: +375 29 6703374 Faks: +375 17 3885225 Faks: +375 17 3885222
minsk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.minsk.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu

konsul generalny: Anna Nowakowska
Białoruś, Brześć, Kujbyszewa 34, 224016
Tel.: +375 162270001 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +375 292 009 400 (czynny 24 h) Faks: +375 162203829
brzesc.kg.konsul@msz.gov.pl
www.brzesc.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie

konsul generalny: Andrzej Chodkiewicz
Białoruś, Grodno, Budionnego 48A, 230023
Tel.: +375 152 731000 Tel. dyżurny: +375 333117770 Faks: +375 152 731022
grodno.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.grodno.msz.gov.pl

Nowogródek - Miasto położone w zachodniej części kraju, nad Niemnem. W XI wieku należało do jednego z księstw ruskich. W 1253 roku odbyła się tu koronacja władcy Litwy – Mendoga.  W okresie zależności od Rzeczypospolitej Nowogródek był stolicą księstwa. W 1795 roku miasto zajęli Rosjanie. W okresie międzywojennym miasto znajdowało się na terytorium Polski. Będąc w Nowogródku, warto zobaczyć: Muzeum Adama Mickiewicza, kościół farny z cudownym obrazem Matki Boskiej Nowogródzkiej, w którym ochrzczono poetę, ruiny potężnego niegdyś zamku z XIV-XVI wieku i wysadzonego w powietrze w wyniku potopu szwedzkiego. Do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny dwóch wież obwarowania i fosa. Jest tu także, usypany w latach 1924-1932, Kopiec Mickiewicza i inne zabytkowe kościoły i cerkwie. W pobliskim Zaosiu jest zrekonstruowany dworek, w którym urodził się poeta Adam Mickiewicz oraz jezioro Świteź, które pięknie opisał w balladzie „Świteź” .

Grodno - Miasto położone nad Niemnem, blisko polskiej granicy, zamieszkiwane jest w 30 procentach przez Polaków. Miasto w latach 1919 - 1939 roku należało do Polski. Warto zobaczyć kościół Św. Zofii z XIV wieku, cerkiew św. Borysa i Gleba z XII wieku, Stary Zamek Królewski który był miejscem sejmów walnych I Rzeczypospolitej i miejscem śmierci królów polski: Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego oraz Zamek Nowy, który był letnią rezydencją królów polskich. W zamku odbył się ostatni Sejm I Rzeczpospolitej, gdzie abdykował Stanisław August Poniatowski. Będąc w Grodnie wypadałoby również odwiedzić Muzeum Elizy Orzeszkowej, znajdujące się przy ulicy Orzeszkowej 18.

Pińsk - W mieście warto zobaczyć wspaniale zachowany oraz utrzymany klasztor i kościół franciszkanów pochodzący z końca XV wieku. Obecnie mieści się tu Muzeum Polesia Białoruskiego, budynki z XVIII-XIX wieku i dom, w którym młodość spędził znakomity polski reporter, nieżyjący już Ryszard Kapuściński.

Zespół zamkowy w Mirze - Romańsko - gotycki zamek jest najdalej na wschodzie położonym tego typu obiektem w Europie. Jego budowę rozpoczęto pod koniec XV wieku w stylu gotyckim. Około 1568 mirski zamek przeszedł w ręce książąt Radziwiłłów, którzy przebudowali go w stylu renesansowym. Wtedy też, wzdłuż ścian północnych i wschodnich zbudowano pałac. W pierwszej połowie XVII wieku zamek otoczono fortyfikacjami ziemnymi i fosami. Obecnie wokół zamku znajduje się park. W 2000 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mińsk - Stolica kraju, w której niewiele zachowało się zabytków świadczących o wieloletniej historii, choć o mieście pierwsze wzmianki pochodzą z 1067 roku. W czasach II wojny światowej miasto było prawie doszczętnie zniszczone. Główna ulica białoruskiej stolicy to Prospekt Niepodległości, który jest znany dzięki unikalnej zabudowie w stylu „stalinowskiego empire”. Wizytówkami stolicy są Kościół Świętych Szymona i Heleny, śnieżnobiały ratusz na Placu Swobody, Górne Miasto – serce starego Mińska, gdzie znajdują się dwie główne świątynie białoruskiej stolicy: prawosławny Sobór Duchu Świętego i katolicka Archikatedra imienia Najświętszej Maryi Panny oraz Biblioteka Narodowa, która jest jednym z najbardziej futurystycznych budynków białoruskiej stolicy. Biblioteka w rankingu TOP-50 najbardziej „niezwykłych budynków świata”, zajmuje 24 miejsce.

Przejdź: Na górę