22 247 27 57

Luksemburg

Wielkie Księstwo Luksemburga położone jest w zachodniej Europie. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy.

Powierzchnia kraju: 2,6 tys. km².

Stolica: Luksemburg.

Luksemburg był przez wieki pod władaniem różnych mocarstw, od rzymskiego począwszy. Ścierały się tu wpływy francuskie, holenderskie, belgijskie, niemieckie. Księstwo rozrastało się lub znikało z map. Obecnie wśród zielonych wzgórz kryją się wspaniale zamki, prastare opactwa, akwedukty i winnice. Tu ma siedzibę około 200 banków z całego świata i liczne instytucje Unii Europejskiej. Głową państwa jest wielki książę Henryk Burbon Parmeński (z dynastii Burbonów), który powołuje rząd i premiera. Władza ustawodawcza należy do wielkiego księcia i Izby Deputowanych (60 członków o kadencji 5-letniej), wybieranej w 4 okręgach w głosowaniu powszechnym i proporcjonalnym. Organem doradczym wielkiego księcia jest powoływana przez niego dożywotnio Rada Stanu składająca się 21 członków.

Dokumenty

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga (WKL) jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Klimat

Klimat umiarkowany ciepły, morski. Średnia temperatura wynosi 10°C w styczniu, 18°C w lipcu.

Język

Języki urzędowe: luksemburski, francuski, niemiecki.

Inne języki: portugalski i angielski.

Waluta

Waluta: euro (EUR).

1 euro dzieli się na 100 eurocentów.

Banknoty euro występują w siedmiu nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro.
Seria monet euro obejmuje osiem nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Ceny

Orientcyjne ceny (2014 r.)

Lunch w restauracji - od 15 euro,
kawa w kawiarni/barze - ok.3 euro,
ceny alkoholi i innych używek są w WKL o kilkanaście procent niższe od średniej unijnej.

Czas

Czas taki sam jak w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2 i typ F.

Szczepienia

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, ani wymogu dodatkowych szczepień.

Kuchnia

Choć widać tu wpływ kuchni francuskiej i belgijskiej to jednak Luksemburczycy szczególnie upodobali sobie dania kuchni niemieckiej. Do popularnych dań w Luksemburgu należą między innymi solona wieprzowina podawana z fasolą (judd mat gardebohn"en) oraz wędzona szynka ardeńska z marynowaną cebulą (jambon d"Ardennes). Inne popularne dania to: Judd Mat Gaardebounen - wędzona karkówka podawan z gotowanym bobem oraz Bou'neschlupp - zielona zupa fasolowa. Mieszkańcy księstwa z ryb lubią zdecydowanie pieczonego pstrąga oraz często jadają mule, ostrygi, krewetki i homary. W księstwie pije się bardzo dużo piwa, za najlepszą markę wśród piw lokalnych Luksemburczycy uważają Diekirch, zaś pośród piw zagranicznych Bitburger, wyrabiany w Niemczech.. Ten kto nie przepada za piwem ma w Luksemburgu duży wybór win. Najbardziej popularne wina luksemburskie wyrabiane nad Mozelą to Elbling, Rivaner i Riesling.

Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga

ul. Słoneczna 15, 00-789, Warszawa
Tel.: +48 22 507 86 50
Fax: +48 22 507 86 61
varsovie.amb@mae.etat.lu

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkim Księstwie Luksemburga

Luksemburg, Luksemburg, 2, rue Pulvermühle, L-2356
Tel.: +352 260032 Tel. dyżurny: +352 621351193 Faks: +352 26687574
luksemburg.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.luksemburg.msz.gov.pl

Luksemburg - Stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga położona jest na południu kraju, w miejscu połączenia rzek Alzette i Pétrusse. Spacer ulicami stolicy to prawdziwa przyjemność. Piękne kamieniczki przybrane kwiatami, zabytkowe mosty, kameralne kawiarnie i restauracje tworzą wręcz sielski klimat. Do najatrakcyjniejszych zabytków stolicy należy Pałac Wielkiego Księcia (Palais Grand-Ducal). Znajduje się on niedaleko głównego placu miasta, czyli Guillaume II. Pałac został zbudowany w XVI wieku i był wielokrotnie rozbudowywany. Ma bardzo ciekawą architekturę w stylu flamandzko-renesansowym z elementami mauretańskimi. Od 1966 roku przed pałacem trzymana jest straż honorowa. Przy Placu Konstytucji znajduje się piękna gotycka katedra Notre Dame wybudowana w latach 1613-1621 przez zakon jezuitów. Świątynia została podniesiona do rangi katedry w roku 1870 przez papieża Piusa IX. Kilkakrotnie była przebudowywana. W krypcie katedry spoczywa m.in. książę Luksemburga oraz członkowie panującej rodziny książęcej. Znajduje się tu drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, otoczona kultem przez mieszkańców kraju. Na Placu Konstytucji stoi wysoki obelisk a na jego szczycie Golden Lady -Złota Pani, z wieńcem laurowym. Obelisk upamiętnia Luksemburczyków, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Prawdziwym hitem turystycznym są kazamaty, które znajdowały się pod twierdzą obronną miasta. Wykuto i wykopano 23 km podziemnych chodników oraz ponad 40 tys. m² magazynów i schronów. Pod koniec XIX wieku znaczną część fortyfikacji rozebrano. Dziś w tych miejscach znajdują domy i parki. Po 1991 roku częściowo zrekonstruowano twierdzę, w której mieści się muzeum twierdzy. Stolica posiada kilka ciekawych kolekcji muzealnych m.in.: Narodowe Muzeum Historii i Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Ardeny - Góry w północnej części kraju, z najwyższym szczytem Luksemburga Buurgplatz (559 m n.p.m.) tworzą ciekawy turystycznie krajobraz. W czasie I i II Wojny Światowej było to miejsce walk z Niemcami, dziś liczne szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i narciarskie przyciągają tysiące turystów. Znajdują się tu dwa obszary chronione. Park Haute-Sûre, o powierzchni 184 km², który utworzono w 1999 roku. W parku znajduje się jezioro zaporowe, które stanowi zbiornik wody pitnej dla Luksemburga i Maison du Parc Naturel de l’Our – park o powierzchni 300 km², utworzony w 2005 roku, gdzie na jego terenie liczne gospodarstwa rolne produkują i sprzedają produkty „bio”.

Echternach - Najstarsze miasto w Luksemburgu, założone w 698 roku przez Świętego Willibrorda. Warto odwiedzić Musée de l’Abbaye w którym znajdują się cenne manuskrypty przepisywane przez mnichów oraz przedmioty ukazujące życie Świętego Willibrorda.

Clervaux - Miasteczko położone niedaleko granicy Belgii. Znajduje się w nim m.in.: zamek z XII wieku. Na zamku jest jedna z największych stałych wystaw fotograficznych na świecie, prezentująca zdjęcia Edwarda Steichena. „The Family of Man” Wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Edward Steichen urodził się w Luksemburgu.

Przejdź: Na górę